Betonarme kirişler için bir güçlendirme yöntemi
  1. Tez No: 55125
  2. Yazar: TOLGA PULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Yeterli kesme dayanımına sahip olmayan betonarme kirişlerde kesme dayanımı yetersizliğinin giderilmesi için uygulamada en çok kullanılan onarım/güçlendirme yöntemi dıştan kelepçeleme tekniğidir. Uygulamada çok sık kullanılmasına karşın, bu yöntemin etkinliği ile elemanın davranış ve dayanımı üzerindeki etkileri araştırılmamıştır. Dolayısıyla uygulamalarda kelepçeler genellikle el yordamıyla düzenlenmekte ve güvenilir bir hesaba dayandırılmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, kirişlere dıştan kelepçe yerleştirilmesi yönteminin, kiriş davranış ve dayanımı üzerindeki etkilerinin deneysel olarak araştırılmasıdır. Kesme açıklığı etkili yüksekliğin yaklaşık beş katı olan 8 adet deney elemanı bu amaçla test edilmiştir. Deney elemanlarının davranışları dış etriye çokluğu, öngerme düzeyi ve işlem türü gibi (güçlendirme ya da onarım) ana değişkenlere göre incelenmiştir. Elde edilen deney sonuçlan ile yöntemin dayanım, rijitlik, süneklik üzerindeki etkileri tartışılmış ve değerlendirilmiştir. Deney sonuçlan güçlendirme yönteminin çok etkin olduğunu ortaya koymuştur. Kelepçelerin, elemanda davranışı değiştirerek eğilme davranışını hakim kıldıkları, kesme çatlaklarım başarılı bir biçimde kontrol ettikleri gözlenmiştir. Elemanda dayanım istenilen düzeye çıkarılırken, süneklik de önemli ölçülerde artmıştır. Anahtar Kelimeler : Betonarme kirişler, Kesme dayanımı, Kesme donatısı, Güçlendirme, Onarım
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most common technique used to provide additional shear strength to repair and strengthen reinforced concrete beams, which have inadequate shear reinforcement, is the use of exterior clamps. Although this clamping technique is widely used in practice, the effectiveness and its influence on the behaviour and strength have not been investigated. Thus during the applications, clamps are designed without being based on any reliable analysis and calculations. The aim of this study is to investigate experimentally the influence of exterior clamps on the behaviour and strength of the beams. Eight specimens which have shear span of almost 5 times the effective depth, were tested. The behaviour of the test specimens were studied according to the basic variations such as; the amount of external stirrups, the level of prestress and the type of intervention (strengthening or repair). The test results were examined so as to indicate the influence of the technique on strength, rigidity and ductility of beams. Test results prove that strengthening technique is very effective. External clamps improve shear behaviour thus lead to bending failure and control shear cracks successfully. While the strength in the element reaches to the required level, ductility of the element increases considerably. Key Words : Reinforced concrete beams, Shear strength, Shear reinforcement, Strengthening, Repair