Uzayda kullanılacak nükleer güç reaktörünün kontrol mekanizmasındaki sıcaklık dağılımının sonlu farklar metodu ile hesaplanması
- Tez No: 55126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
II UZAYDA KULLANILACAK NÜKLEER GÜÇ REAKTÖRÜNÜN KONTROL MEKANİZMASINDAKİ SICAKLIK DA?ILIMININ SONLU FARKLAR METODU İLE HESAPLANMASI (Y.LİSANS TEZİ) TURGAY POLAT GAZİ ÜNİVERSİTESİ, FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1996 ÖZ Bu çalışmada, uzayda kullanılacak bir hibrid termiyonik nükleer güç rekatörünün kontrol mekanizmasının ısı dağılımları hesaplanarak, fourier ısı transfer denkleminin sordu farklar (merkezi fark) metodu ile çözülmesi neticesinde sıcaklık dağılımları bulunmuştur. Isı dağılımı hesabı için tek boyutlu nötron transport kodu ANISN ve iki boyutlu (r-9) nötron transport kodu DÖRT kullanılmıştır. Sıcaklık dağılımı hesaplan için fourier ısı transfer denWemini silindirik geometride sonlu farklar metodu ile çözen fortran dilinde program yazılmıştır. Elde edilen neticeler 3 boyutlu grafikler halinde verilmiştir. Bulunan neticeler doğrultusunda kontrol mekanizmasının reaktörün kontrolünü sağlayıp, sağlayamayacağı test edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Uzay nükleer reaktörü, fourier ısı iletim denklemi, sonlu farklar metodu BİLİM KODU : 625 05 05 SAYFA ADETİ : 45 DANIŞMAN : Prof.Dr. Sümer ŞAHİN, Yrd.Doç.Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
Ill BY FINITE DIFFERENCE METHOD, CALCULATION OF TEMPERATURE DISTRIBUTION IN THE CONTROL MECHANISM OF NUCLEAR POWER REACTOR USED IN SPACE (M. Sc. Thesis) GAZİ UNIVERSITY, INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT In this study, heat distribution in the control mechanism of a hybrid thermiyonic nuclear power reactor being used in space is calculated. Solving Fourier heat tranfer equation by the method of Finite Differences (I. e. central difference), temperature distributions are obtained. One-dimensional neutron transport code called“ANISN”and two- dimensional (r-0) neutron transport code called“DORT”were used for the heat disribution calculation. In order two calculate the temperature distribution a computer program was written in Fortran language to solve Fourier heat transfer equation in the cylindrical coordinates by means of finite difference method. The results are shown in the 3. dimensional graphics. By evaluating the results, the effectiveness of the control mechanism in the reactor control is tested. Science Code :625.05.05 Key Words : Space Nuclear Reactor, Fourier Heat Grduction Equetion, Finite Difference Method. Number of Page : 45 Supor Visor : Prof. Dr. Sümer ŞAHİN Assist. Prof. Dr. Adnan SÖZEN