Farklı periodontal hastalıklara sahip bireylerin tükürük ve dişeti oluğu sıvısı çözünebilir ürokinaz plazminojen aktivatör reseptör (supar), galectin-1 ve TNF-α düzeylerinin değerlendirilmesi
Assesment of saliva and gingival crevicular fluid soluble urokinase plasminogen activator receptor (supar), galectin-1 and tumor necrosis factor alpha (TNF- α) levels in individuals with different periodontal diseases
- Tez No: 551264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş ve Amaç: Bu klinik çalışmanın amacı periodontal olarak sağlıklı (K), gingivitisli (G) ve kronik periodontitisli (KP) bireylerin tükürük ve diş eti oluğu sıvısındaki (DOS) çözünebilir ürokinaz plazminojen aktivatör reseptörü (SuPAR), Galectin-1 ve tümör nekroz faktör alfa (TNF-α) seviyelerinin tespiti ve bu moleküllerin birbirleriyle ve klinik parametrelerle olan ilişkilerinin incelenmesidir. Materyal-Metot: Sistemik olarak sağlıklı, sigara içmeyen, kronik periodontitisli (KP grubu, n=20), gingivitisli (G grubu, n=20) ve periodontal olarak sağlıklı (K grubu, n=20) 60 bireyden diş eti oluğu sıvısı ve tükürük örnekleri toplandı. Çalışma grupları için tüm ağız klinik parametreler sondlama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ) ve sondlamada kanama indeksi (SKİ) ölçümleri yapıldı. Toplanan örneklerdeki SuPAR, Galectin-1 ve TNF-α seviyeleri enzim ilintili immün test (ELISA) ile belirlendi. Sonuçlar: DOS SuPAR, Galectin-1 ve TNF-α total miktarları KP ve G gruplarında benzer bulunmuştur (p>0,05). Bu moleküllerin DOS total miktarları KP ve G grubunda, K grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek tespit edilmiştir (p0.05). Tükürük Galectin-1 seviyeleri tüm gruplarda benzer çıkmıştır. Çalışmamızda SuPAR ve Galectin-1'in periodontal hastalık patogenezinde rol oynayabileceği, periodontal hastalıkların teşhisinde kullanılabilecek aday biyolojik belirteçler olabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: The aim of this study is; detection of soluble urokınase plasminogen activator (SuPAR), galectin-1 and tumor necrosis factor alpha (TNF-α) levels in saliva and GCF samples of periodontally healthy, gingivitis and chronic periodontitis patients and the possible correlation between these values and clinical parameters of periodontal diseases. Material and methods: Samples of whole saliva and GCF were obtained from systemically healthy individuals with gingivitis (n=20), chronic periodontitis (CP) (n=20) and healthy periodontium (n=20). Full-mouth clinical periodontal measurements including probing depth (PD), clinical attachment level (CAL), bleeding on probing (BOP), gingival index (GI) and plaque index (PI) were also recorded. Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) was used to determine SuPAR, galectin-1 and TNF-α levels in the biological samples Results: The total amount of SuPAR, galectin-1 and TNF-α in GCF was similar in CP and G groups (p>0,05). The total amounts of these molecules in GCF was greater in the G and CP groups compared to the H group (p0.05). Salivary galectin-1 levels were similar in the study groups (p>0.05). SuPAR and galectin-1 may play a role in the pathogenesis of periodontal disease, it is thought that these molecules can be candidate biomarkers in diagnosis of periodontal diseases.