Farklı periodontal hastalıklara sahip bireylerin dişeti oluğu sıvısı ve tükürükte ferritin, alkalen fosfataz ve matriks metalloproteinaz-8 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluations of ferritin, alkalen phosphatase and matrix metalloproteinase-8 levels in gingival crevicular fluid and saliva of individuals with different periodontal diseases
- Tez No: 857940
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ENHOŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş ve Amaç: Bu klinik çalışmanın amacı periodontal olarak sağlıklı (S), gingivitisli (G) ve periodontitisli (P) bireylerin dişeti oluğu sıvısı (DOS) ve tükürükteki ferritin, alkalen fosfataz ve matriks metalloproteinaz-8 seviyelerinin tespiti ve bu moleküllerin birbirleriyle ve klinik parametrelerle olan ilişkilerinin incelenmesidir. Ayrıca cerrahisiz periodontal tedavi sonrası 1. ve 3.aylardaki biyokimyasal ve klinik parametrelerdeki değişimler arasındaki ilişki değerlendirildi. Materyal-Metot: Sistemik olarak sağlıklı, sigara içmeyen, periodontitisli (P grubu, n=20), gingivitisli (G grubu, n=20) ve periodontal olarak sağlıklı (S grubu, n=20) 60 bireyden diş eti oluğu sıvısı ve tükürük örnekleri toplandı. Ayrıca tüm klinik parametreler başlangıçta tüm gruplar için kaydedildi. Sadece P grubu için cerrahisiz periodontal tedavi sonrası 1. Ve 3. aylarda DOS ve tükürük örneklemeleri ve klinik kayıtlar tekrarlandı. Örneklerdeki ferritin, MMP8 ve ALP seviyeleri enzim ilintili immün test (ELISA) ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this clinical study was to determine the levels of ferritin, alkaline phosphatase and matrix metalloproteinase-8 in the gingival crevicular fluid (GCF) and saliva of individuals with periodontally healthy (S), gingivitis (G) and periodontitis (P) and to examine the relationships of these molecules with each other and with clinical parameters. In addition, the relationship between the changes in biochemical and clinical parameters from baseline to 1 st and 3rd months was evaluated. Materials and methods: GCF and saliva samples were collected from 60 systemically healthy, non-smoker periodontitis (P group, n = 20), gingivitis (G group, n = 20) and periodontally healthy individuals (S group, n = 20) and all clinical parameters were recorded for all groups at baseline. GCF and serum samplings and clinical records were also repeated at 1 st and 3rd months visitsfor only P group. Ferritin, MMP8, and ALP levels in samples were determined by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA).