2000'li yıllarda yapılan kamu yönetim reformlarının merkezi yönetim–yerel yönetim mali güç dengesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Investigation and evaluation of the effects of public administrative reforms in 2000's on fiscal power balance between central government-local government
  1. Tez No: 551276
  2. Yazar: SEDAT KUŞGÖZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURAN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Güçlü merkezî bir yönetim geleneğine sahip olan Türkiye'deki yerel yönetimlerin geçmişi çok fazla değildir. Gerek imparatorluktan cumhuriyete geçiş ve gerekse de ülkenin yerel yönetim geleneği olmaması yerel yönetim birimlerine yönelik mevzuatın değişken hale gelmesine sebep olmuştur. İstanbul Şehremanetinin kurulduğu 1854 yılından bugüne yerel yönetim mevzuatı sürekli değişim göstermiş ve bu değişimlerin pek çoğu köklü sistem değişikliği olarak gerçekleşmiştir. Bu süreçte yapılan her değişiklik yerel yönetim ile merkezî yönetim arasındaki bağlılık ilişkisini etkilemiştir. Bu bağlılık ilişkisinin ise idari ve mali olmak üzere iki boyutu vardır. 150 yılı aşkın süredir devam eden bu süreçte yerel yönetimlerin idari bağımsızlığının arttığını söylemek mümkündür. Ancak mali bağımsızlık için aynı tespit yapmak çok kolay değildir zira mali bağımsızlık pek çok boyutu olan bir kavramdır ve bir yerel yönetime mali bağımsızlık verilmesi onu acz içinde bırakma riskini de barındırmaktadır. Çalışmada 2000'li yıllardan sonra yapılan yerel yönetim mevzuatı değişikliklerinin yerel yönetimlerin mali bağımsızlıkları üzerindeki etkisi incelenecektir
Özet (Çeviri)
Despite the strong central government tradition, the history of local governments in Turkey is not so long. The transition from the empire to the republic and the fact that the country has not had a tradition of local government has led to an ever changing process of the legislation of these administrative units. Since 1854, when the Istanbul Sehremaneti was founded, local government legislations have been constantly changing and many of these changes have been realized as radical system changes. Every change has made in this process has affected the relationship of commitment between local government and central government. This relationship of loyalty has two dimensions: administrative and financial. It is possible to say that the administrative independence of the local administrations has increased in this process which has continued for over 150 years. But it is not easy to make the same determination for financial independence because financial independence is a concept with many dimensions, as the financial independence gives the local governance the risk of being bankrupt. In this study, the impact of local government legislative changes after 2000 on the financial power of local governments will be examined.