Marka genişletme stratejisinin tüketici satın alma davranışlarına etkisi ve CAT markası üzerine bir uygulama
The effect of brand extension strategy on consumer purchasing behaviors and an application on the CAT brand
  1. Tez No: 551282
  2. Yazar: SEDA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Marka stratejisinin seçimi, bir markanın başarılı olabilmesi için en önemli aşamalarından biridir. Marka genişletme stratejisi, marka stratejileri arasında en sık kullanılan yöntemdir. Marka genişletme stratejisinin yeni marka yaratma stratejisine göre daha az maliyetli oluşu, ana marka denkliğinden faydalanılması, algılanan riskin azaltılması gibi bir takım yararları vardır. Ancak bu strateji uygulanmadan önce gerekli analizler yapılmalıdır. Marka hakkındaki tüketici bilgisini tanımlamaktan, potansiyel genişletme adaylarını değerlendirmek ve alınan genişletme kararından sonra genişletme başarısının ölçülmesine kadar bir yönetim süreci gerçekleşmelidir. Marka genişletme stratejisinin temelinde yatan ana marka denkliğinden faydalanılması düşüncesi, ana marka ve genişletilen marka arasındaki ilişkinin uyumlu olmasını zorunlu kılmaktadır. Bu sayede tüketicilerin ana markaya yönelik olumlu tutumu genişletilen markaya da aktarılabilir. Ana marka ve genişletilen markanın ürün kategorisi birbirinden farklı olduğu durumlarda da, belirli koşullarda bu uyum sağlanabilir. Bu çalışma da ana marka ile farklı kategoride olan CAT markalı akıllı cep telefonu genişletmesi incelenerek, hangi faktörlerin marka genişletme stratejisinin tüketici satın alma davranışlarına etkide olduğunu belirlemiştir. Etkili olan faktörlerin geliştirilmesi için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obtaining brand strategy is vital stage for a brand to be successful. Brand extension strategy is the most common use among brand strategies. Brand extension strategy has some benefits such as being less cost, more taking advantage of parent brand equity, reducing risk perception. But there must be done some analysis before appliying this strategy. Starting from collecting consumer knowledge about brand to evaluating potential extension candidates, it needs a management process. Because off the idea that emphasizes importance of parent brand's equity in brand extension, it is vital to create an adaption between parent brand and extension. Hence, consumers' positive perceptions can be transferred from parent brand to extension. This adaption can be supplied under different product categories between parent brand and extension. In this thesis, different catagory extensions of CAT parent brand and smart phone are analysed. At the end of the study, which factors are effective for consumers buying behaviors obtained. Suggestions for improving effective factors are made.