Önemli katsayılar yaklaşımı temelinde Türkiye'de gayrimenkul sektörünün konumu
The status of the real estate sector in Turkey based on the important coefficients approach
- Tez No: 551286
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KONUKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Günümüz ekonomilerinde, üretim süreçlerinde tüm sektörler arasında değişen ölçülerde bağımlılık ilişkileri bulunmaktadır. Sektörler arası ilişkinin girdi-çıktı modelleri yoluyla hesaplanması, hem Leontief'in girdi-çıktı analizi, hem de Hirschman'ın dengesiz kalkınma modelinde iki yönlü olarak gelişmiştir. Bu çalışmada, gayrimenkul sektörünün, diğer sektörlerle olan bağımlılığı açısından anahtar sektör özelliği taşıdığı, katma değerinin düşük, ithalata bağımlılığının yüksek olduğu yönündeki genel ekonomik algının gerçeği yansıtıp yansıtmadığı incelenmektedir. Anahtar sektörlere girdi-çıktı analizi ile ulaşılmaktadır. Ancak anahtar sektörler, ilgili sektörün katsayılarının yüksek olduğunu göstermekle beraber, ilgili sektörün ürettiği ürünün, az sayıda sektörden, çok miktarda girdi kullanması ve/veya az sayıda sektörün, ilgili sektörün çıktısını çok miktarda kullanması ile gerçekleşebilmektedir. Bu açıdan incelendiğinde, anahtar sektör ifadesi; konunun özünü vurgulamakta tek başına yeterli olmamakta ve konu kilitlenmektedir. Konunun çözüme ulaşması, yani kilidin açılması, bu çalışmanın da yöntemini oluşturan, Reyes'in önemli katsayılar analizi ile gerçekleştirilmektedir. Gerçekleştirilen analizde, NACE REV 2 ekonomik faaliyet sınıflandırmasına göre 64 sektörlü olarak düzenlenen, 2002 yılı girdi-çıktı tablosu ve 2002 yılı ithalat girdi-çıktı tablosu ile en son yayınlanan, 2012 yılı girdi-çıktı tablosu ve 2012 yılı ithalat girdi-çıktı tablosunda yer alan veriler kullanılmaktadır. 2002 yılına ilişkin verilerin 64 sektöre göre düzenlenmiş tabloları literatürde ilk kez bu çalışmada kullanılmıştır. Böylelikle 2002 ve 2012 yıllarını karşılaştırma olanağı da doğmuştur. Analiz sonucunda, önemli katsayılar yaklaşımı temelinde, gayrimenkul sektörünün, toplam geri ve toplam ileri bağlantı etkileri birlikte göz önüne alındığında, 2002 yılında, Türkiye ekonomisindeki tüm sektörlerin yaklaşık %77'si ile bağlantılı olduğu, 2012 yılında ise, tüm sektörlerin yaklaşık %87'si ile bağlantılı olduğu görülmektedir. Gayrimenkul sektörünün katma değer katsayısı incelendiğinde, 2002'da %79; 2012'de %82'lik pay ile üst sıralarda; üretimin ithalata bağımlılık katsayısı açısından ise, 2002'de %1,8; 2012'de %3'lük pay ile en alt sıralarda yer almaktadır. Bu bulgular, gayrimenkul sektörünün anahtar sektör olmasa da, Türkiye ekonomisi için önemli bir sektör olduğunu vurgular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In today's economies, production processes contain dependency relationships among all sectors in varying levels. The calculation of these intersectoral relationships by means of input-output models has developed in two ways through the Input-Output Analysis by Leontief and the Unbalanced Growth Model by Hirschman. In this study, it is examined whether the general economic perception about the real estate sector being a key sector in terms of its dependence with other sectors, its low value-added and its high dependence on imports reflects the reality. Key sectors can be revealed by input-output analysis. However, while key sectors show that the relevant sector's coefficients are high, the product produced by the relevant sector can be realized by using a large quantity of inputs from a small number of other sectors and/or a small number of sectors using a large amount of output of the relevant sector. In this respect, the“key sector”term; stressing the essence of the subject alone is not enough and the subject is locked. The solution of this matter is carried out by Reyes' Important Coefficients Analysis method, which is employed in this study. In the analysis; the input-output table of 2002 and the input-output table of imports for the year 2002, the input-output table for the year 2012 and the input-output table of imports for the year 2012 data are used which are prepared according to the NACE REV 2 economic activity classification of 64 sectors. For the first time in the literature, the tables of 2002 data were prepared for 64 sectors. Thus, the possibility of comparison of 2002 and 2012 has emerged. The results of the analysis on the basis of significant coefficients approach indicate that the real estate sector, when the total backward and total forward linkages taken together, was associated with approximately 77% of all sectors in Turkey's economy in 2002; while in 2012, was associated with approximately 87% of all sectors. When the value-added coefficient of the real estate sector is analyzed, it is seen that this sector was ranked high with a ratio of 79% in 2002 and 82% in 2012. In terms of dependence of production on imports, this sector was ranked quite low with a ratio of 1.8% in 2002 and 3% in 2012. These findings highlight that even it is not a key sector, the real estate sector is an important sector for Turkey's economy.