Metin dil bilimi yöntemiyle çözümlenen masalların öğrenci başarısı ve tutumuna etkisi
Effect on the student achi̇evement and atti̇tude of analyzed tales by text li̇ngui̇sti̇cs method
- Tez No: 551311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmanın amacı 9. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersinde metin dil bilimi yöntemiyle çözümlenen masalların öğrenci başarısı ve tutumuna etkisini incelemektir. Bu amaca ulaşmak için“Masal”ünitesindeki masal metinlerinin metin dil bilimi yöntemi kullanılarak çözümlemesiyle yapılan öğretiminin, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı öğretim materyalinin yönergelerinden hareketle yapılan geleneksel öğretimine göre öğrenci başarısı ve tutumuna etkileri karşılaştırılmıştır. Araştırma, 2018-2019 öğretim yılında Ankara ili Altındağ ilçesi Hacı Bayram Anadolu İmam Hatip Lisesi 9/A ve 9/D sınıflarında öğrenim gören 44 öğrenci ile yapılmıştır. Seçilen şubelerden deney ve kontrol grubu olarak iki grup belirlenmiştir. Araştırma süresi 4 hafta olarak planlanmıştır. Deney grubunda masallar metin dil bilimi yöntemiyle çözümlenirken kontrol grubunda Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı öğretim materyalinin yönergelerine göre işlenmiştir. Araştırmada ön test son test deseni kullanılmıştır. Gruplara araştırmanın başlangıç ve sonunda tutum ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonunda verilerin analizleri Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS) ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara dayalı olarak grup ortalamalarının karşılaştırılması amacıyla tek faktörde tekrarlı ölçümler için iki faktörlü ANOVA analizi, bağımsız örneklem t testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda deney grubundaki öğrencilerin başarısında kayda değer bir yükselme görülmüştür. Bu sonuçla, masalların metin dil bilimi yöntemiyle yapılan öğretiminin Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı öğretim materyalinin yönergelerine göre yapılan geleneksel öğretimine kıyasla öğrenci başarına etkisinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of tales which analized by text ligustic method on student achievement and attitude in 9th grade Turkish Language and Literature course. For this purpose, effect on student achievement and attitude of the teaching of tale texts in the“Tale”unit analized by text lingustic methot were compared the effects of traditional teaching in which done accordance with the instructions of the textbook approved by the Ministry of National Education. The research was carried out with 44 students studying in 9th grade and 9 / D classes of Hacı Bayram Anatolian Imam Hatip High School in Altındağ district of Ankara in 2018-2019 academic year. One of the selected branches was determined as the experimental group and the other as the control group. The research lasted 4 weeks. In the experimental group, fairy tales were analyzed with the method of linguistic method and in the control group they were processed according to the instructions of the textbook approved by the inistry of National Education. Pre-test final test design was used in the study. Both groups were administered the attitude scale at the beginning and end of the study. At the end of the research, data were analyzed by Statistical Package for Social Sciences (SPSS). Two-factor ANOVA analysis, independent sample t-test and Mann-Whitney U test were used for repeated measurements of the single factor in order to compare the mean of the groups based on the results obtained. As a result of the statistical analysis, significant results were found in favor of experimental groups. Thus, the teaching of the tale by the method of text language was more effective on the success of the students than the traditional teaching of the textbook approved by the Ministry of National Education.