Çocuklara yabancı dil olarak Fransızca'nın öğretiminde şarkı destekli kelime öğretiminin önemi ve başarıya katkısı
The effectiveness of songs in vocabury teaching on success of children learning French as a foreign language
  1. Tez No: 551310
  2. Yazar: SİNEM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransızca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı yabancı dil öğretiminde şarkı destekli kelime öğretimi ve bu yöntemin öğrencilerin akademik başarılarına katkılarını incelemektir. Yabancı dil öğretiminde geçmişten günümüze kadar çeşitli öğretim yöntemleri kullanılmaktadır. Her yöntem belirli zamanlarda ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak amacıyla meydana gelmiştir. Böylece her yöntem sadece o dönemde etkili olmuştur. Öğretmen, öğrencilerin ihtiyaçlarına göre en iyi yöntemi seçmeli ve dersini ona göre uygulamalıdır. Öğretmen öğrenciye öncelik vermeli, öğrencinin beklentilerine uygun bir yöntem belirlemelidir. İletişimsel yaklaşım günümüzde yabancı dil öğretiminde sık kullanılan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımda gerçek yaşamda kullanılan otantik görsel ve işitsel materyallerden faydalanılmaktadır. Yabancı dil öğretiminde otantik işitsel materyal olarak kullanılan şarkının kelime öğretiminde önemli katkıları bulunmaktadır. Kelime öğretiminde şarkının kullanılması öğrencinin dinleme becerisini geliştirerek daha çabuk sözcük edinmesini sağlamaktadır. Ayrıca şarkı öğrencilerin motivasyonlarını arttırarak hedef dilin kültürünü öğrenmelerine ve sözcükleri doğru bir şekilde telaffuz etmelerine yardımcı olmaktadır. Böylece şarkı öğrencilerin kelimeleri daha kolay hatırlamalarını sağlayarak ve kelime hazinelerini geliştirerek onların akademik başarılarını arttırmaktadır. Ankara Batı Koleji'nde 5.sınıflara yapmış olduğum uygulama ve araştırmacı tarafından hazırlanmış olan anket sonrasında, şarkı dersinde öğrencilerin motivasyonlarının ve akademik başarılarının arttığı görülmüştür. Ayrıca anketlerin sonucunda şarkı dersinde öğrencilerin kelimeleri daha kolay öğrendikleri, şarkı dersini daha çok sevdikleri ve daha çok başarılı oldukları görülmüştür. Ancak, çoğu öğrenci sınavdan iyi not aldığı zaman daha çok motive olduğunu söylemiştir. Bu olumsuz fikri değiştirmek öğretmene düşmektedir. Öğretmen öğrencilerin motivasyonunu ve başarısını arttırmak için eğlenceli ve öğrencilerin beklentilerine cevap verebilecek bir sınıf ortamı yaratmalıdır. Bunu da öğrencilerin motivasyonlarını ve katılımlarını arttıracak öğrencilere şarkı dinleterek yaptırmak mümkündür. Tez 11 bölümden oluşmaktadır. Tezde bölüm 1'de problem durumu, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, sayıltılar, sınırlılıklar, tanımlar ele alınmıştır. Bölüm 2'de dil ve konuşma anlatılmıştır. Bölüm 3'te yabancı dil öğretiminin gerekçeleri anlatılmıştır. Bölüm 4'te yabancı dil öğretiminde kullanılan yöntemlerden bahsedilmiştir. Bölüm 5'te yabancı dil öğretiminde şarkının kullanımı ve öğretimi anlatılmıştır. Bölüm 6'da zekâ türlerinden bahsedilmiştir. Bölüm 7'de şarkı destekli kelime öğretiminden bahsedilmiştir. Bölüm 8'de ilgili araştırmalar anlatılmıştır. Bölüm 9'dayöntem anlatılmıştır. Bölüm 10'da bulgular ve yorumdan bahsedilmiştir. Bölüm 11'deve öneriler anlatılmıştır. Bu araştırmada deney ve kontrol grubundan oluşan ön test-son test çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu tezde deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin Fransızca kelime bilgisi ön test puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunup bulunmadığına bakılmıştır. Grupların denk olup olmadığını belirlemek amacıyla uygulamalar öncesinde her iki gruptaki öğrencilere kelime testi uygulanmıştır. Araştırmada hem deney hem de kontrol grubundaki öğrencilerin uygulama öncesinde, sonrasında ve kalıcılık uygulanmasında Fransızca kelime bilgisi ölçülmüştür. Öğrencilerin kelime bilgilerine yönelik betimsel istatistikler hesaplanmıştır. Sonuçlar tablolarda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to observe the effects of songs on foreign-language teaching and see how it influences the students' academic success. From past to present, various teaching methods have been used in foreign language teaching. Each method has developed to meet the needs of that time, thus being effective only at that period. The instructor should choose the most suitable method for the needs of learners and should base the lesson on this method. The instructor should give priority to learners and adjust his/her teaching strategies to fit their expectations. Communicative language teaching is an approach which is commonly used in language teaching at present. In this approach, authentic audio-visual materials are used from real-life situations. In foreign language teaching, the songs as authentic audio materials are so crucial in vocabulary learning. Song-based vocabulary teaching improves the learners' listening skills and helps them acquire words more quickly. Moreover, songs increase their motivation and enable them to learn the culture of the target language and to pronounce the words correctly. Use of songs also helps learners remember the words easily, and enlarges their vocabulary, thus leading to academic success. On the study and survey that prepared by the researcher to the 5th class students in Ankara Batı College, I observed that the motivation and academic success of the students increased remarkably in the song lesson. It was also discovered that they learned the words more easily, that they loved this lesson very much and were more successful in it. However, most of the students said they were more motivated when they got high marks in the test. It is completely the instructor's task to change this negative thought. The instructor should create a fun atmosphere to increase their motivation and achievement, and to meet their expectations. This could be done with the help of songs, by encouraging them to listen and join the songs.The thesis includes eleven parts. The first part covers the problem situation, the purpose of the study, its significance, assumptions, limitations and definitions. The second part focuses on language and speaking. The third part studies the necessities of the foreign-language teaching and the fourth, the materials used at language teaching. The topic of the fifth part is the use of songs and vocabulary teaching in language education. In the sixth part, the types of intelligence are mentioned. Part seven studies the vocabulary teaching through songs. Part eight covers the related studies and part nine deals with the techniques that have been used. In part ten, the findings and comments are presented. In part eleven, the results and suggestions are given. In this study, experimental and control groups were given a pretest and a posttest. Experimental and control group students were compared for their pretest points at French vocabulary knowledge. To make sure that they have equal knowledge they were given a vocabulary test before the application. French-vocabulary knowledge of the students both in the experimental and control groups was tested before, after and during the permanent stage. Descriptive statistics on the vocabulary knowledge were calculated. The results were shown in the table.