Postkolonyal toplumlarda feminizm algısı: Afrikalılar örneği
Feminism perception in postcolonial societies: Example of Africans
- Tez No: 551321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜŞERREF YARDIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez farklı kültürlere yansıyan feminist algıyı ölçmeyi amaçlamış ve bu amaç doğrultunda Afrikalı öğrenciler üzerinden inceleme yürütülmüştür. Toplumsal cinsiyet rollerinin eşitsiz dağılımından dolayı yaşanan haksızlıklar kadını toplumsallaşma sürecinin dışına itmiştir. Ataerkil düşüncenin tahakkümüyle yoğrulan toplumlarda kadın ikinci sınıf sayılmış ve hatta çoğu zaman sınıfsızlaştırılmıştır. Bundan dolayı hak ve eşitlik arayışına giren kadınlar feminist ideoloji aracılığıyla seslerini duyurmaya çalışmışlardır. Feminist kuram esasında dünya üzerinde ki tüm kadınlar için aynı imkan arayışında olmaya dayanırken geri planında batı temelli bir ideoloji olmasından kaynaklı olarak batı dışı tüm toplumlara 'öteki' olarak bakmayı sürdürmüş ve bu feminist kurama da yansımıştır. Batı feminizmi , beyaz batılı kadını öncelerken siyahi kadın ötekileştirilmeye ve sömürülmeye mahkum bırakılmıştır.Bu düşünce yapısı postkolonyal feministler tarafından eleştirilmiş, tek bir kadın algısının yanlışlığı savunulmuştur.Postkolonyal feministler ise kadın profilinin, toplumlardan toplumlara, ve yahut kültürlerden kültürlere değişiklik arz edebileceğini ileri sürmüş bu değişikliğinde mekan ve zaman bağlam temelinde değerlendirilmesinin uygun olacağını belirtmişlerdir.Çalışma dahilinde siyahi kadının beyaz kadına karşı kendini nasıl konumlandırdığı , ötekileştirmeye maruz kalıp kalmadığı ve haklarının evrensel boyutta nasıl tezahür ettiğine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to measure the feminist perception reflected in different cultures. For this purpose, African students were examined. Injustices caused by unequal distribution of gender roles pushed women out of the socialization process. In societies dominated by patriarchal thought ,women are considered second-class people. Therefore, women seeking rights and equality tried to make their voices heard through feminist ideology. The feminist theory is essentially based on the search for the same opportunities for all women in the world. However, because it was a western based ideology in its background, it considered all non-western societies as“other”. While western feminism prioritized the white western woman. the black woman has been condemned to be marginalized and exploited. This thought was criticized by postcolonial feminists and inaccuracy of a single female perception has been advocated. Postcolonial feminists have argued that the female profile can vary from societies to societies, or from cultures to cultures and they states that it would be appropriate to evaluate these variations on the basis of space and time. In this study, how the black woman positions herself against the white woman, whether she is exposed to be marginalised and how her rights manifest in the universal dimension will be discussed.