The reflection of postcolonial feminism: Analysis of silenced women in Chinua Achebe's things fall apart (1958) and Toni Morrison's beloved (1987)
Postkolonyal feminizmin yansıması: Chinua Achebe'nin Things Fall Apart (1958) ve Toni Morrison'in Beloved (1987) adlı eserlerindeki sessizleştirilmiş kadın analizi
  1. Tez No: 901021
  2. Yazar: BÜŞRA ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN ÖZGÜR GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Batılı olmayan toplumlardaki sınıf, ırk, etnik köken ve kültürel farklılıkları göz ardı etme eğiliminde olan ve yalnızca Beyaz kadın deneyimlerine odaklanan Batı feminizmine yönelik eleştiriyi incelemektedir. Batı feminizminin aksine, postkolonyal feminist teori, Beyaz kadın merkezli Batı feminizmine karşı bir tepki olarak, sömürge geçmişine sahip topluluklardaki Siyah kadınların karşılaştığı zorlukları ele alarak alternatif bir bakış açısı sunmaktadır. Bu zorluklar arasında ekonomik sömürü, kültürel asimilasyon ve ırk ayrımcılığı yer almaktadır. Tez, Chinua Achebe'nin Things Fall Apart (1958) ve Toni Morrison'ın Beloved (1987) adlı eserlerindeki kadın karakterleri karşılaştırmayı amaçlamaktadır ve karakterlerin cinsiyet rollerinin, ırksal kimliklerinin ve sömürgecilik sonrası deneyimlerinin karmaşıklığını keşfetmek için postkolonyal ve feminist yaklaşımları birikte incelemektedir. Achebe'nin eseri, cinsiyet ilişkilerine ve erkek odaklı üstünlüğe vurgu yaparak, kadın karakterlerin toplumsal kısıtlamalara karşı isyan ettiğini ve kendi kimliklerini oluşturmaya çalıştığını tasvir etmektedir. Morrison'ın Sevilen isimli eseri, kadın karakterlerin trajik deneyimleri aracılığıyla kölelik tarihini, ırksal kimliği ve postkolonyal feminizmin temel meselelerini ele aldığı şeklinde tanımlanır. Bu çalışma, bahsi geçen kadınların sadece yaşadıkları derin travmaların getirdiği yaralarla değil, aynı zamanda kendi toplulukları içerisinde hissettikleri yabancılaşma deneyimlerini de ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyses the critique of Western feminism's tendency to focus on the experiences of white women while neglecting factors such as class, race, ethnicity, and cultural distinctions in non-Western nations. Contrary to Western feminism, which is centred around white women, Postcolonial feminist theory introduces the alternative perspective which addresses the challenges faced by black women in communities with a colonial past, including economic exploitation, cultural assimilation, and racial discrimination in response to Western feminism based on Eurocentrism. This study aims to compare female characters in Chinua Achebe's Things Fall Apart (1958) and Toni Morrison's Beloved (1987), while addressing postcolonial and feminist approaches to explore the complexities of characters, gender roles, racial identity, and postcolonial experiences. Achebe's work focuses on gender relations and man-dominated supremacy, depicting how female characters rebel against social constraints and strive to create their own identities. On the other hand, Morrison's Beloved (1987) is described as focusing on the history of slavery, racial identity, and fundamental concerns of postcolonial feminism through the tragic experiences of its female protagonists. This study expects to uncover not only the wounds of deep traumas these women have endured but also the alienation they feel within their communities.