Female victimisation in Buchi Emecheta's The Joys of Motherhood and Toni Morrison's The Bluest Eye
Buchi Emecheta'nın The Joys of Motherhood ve Toni Morrison'ın The Bluest Eye adlı eserlerindeki kadın mağduriyeti teması
- Tez No: 146205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK DİRENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT fen fazla 250 sözcük): (TUBITAK/TURDOK' un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.) Bu çalışma, Nijeryalı kadın yazar Buchi Emecheta'nın The Joys of Motherhood ve Afrika kökenli Amerikan kadın yazar Toni Morrison' in The Bluest Eye adlı romanlarında kadın mağduriyeti temasını sömürgecilik sonrası feminizm bağlamında incelemiştir. Bu iki roman beyaz egemen toplumlarda siyah kadının maruz kaldığı ırk, sınıf ve cinsiyet ayrımcılığını ele almaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada ırk, sınıf ve cinsiyet ayrımının siyah kadının yaşamında yarattığı olumsuz etkilerin romanlara yansıması değerlendirilirniştir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük) This study examines the theme of female victimisation in Nigerian woman writer Buchi Emecheta's The Joys of Motherhood and African American woman writer Toni Morrison's The Bluest Eve in the light of postcolonial feminist theory. These novels deal with the destructive effects of race, class and gender oppression that the black women experience in white dominant societies. This study analyses the novels in terms of the reflection of the above mentioned issues.