Uluslararası doğrudan yatırımların ekonomik büyüme üzerini etkileri: Türkiye ve Güney Kore'nin karşılaştırmalı analizi
Economic growth over the effects of foreign direct investment: A comparative analysis of Turkey and South Korea
- Tez No: 551326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Uluslararası doğrudan yatırım, genel anlamda, bir ülkede yerleşik kişi veya kurumların bir başka ülkeye yönelen yatırımları olarak tanımlanabilir. Ancak burada yatırımın finansal yatırımlardan daha farklı amaçlara hizmet ettiğini belirtmek gerekir. Doğrudan yatırımlar söz konusu olduğunda yabancı yatırımcının en önemli motivasyonlarından biri ileriki dönemlere de taşacak olan yani devam edecek bir çıkar ilişkisidir. Bu ilişkinin gelişmekte olan ülkeler kapsamında incelenmesinin konu edindiği çalışmada Türkiye ve Güney Kore'ye gelen uluslararası doğrudan yatırımların ekonomik büyüme ve piyasa mekanizmaları arasındaki etkileşimi analizler yoluyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
International direct investment, in general terms, can be defined as the investments of people or institutions resident in another country. However, it should be noted that the investment serves different purposes than financial investments. In the case of direct investments, one of the most important motivations of the foreign investor is an interest relationship which will continue in the future. The interaction between the developing countries examined in the study subjects gained international direct investments from Turkey and South Korea economic growth and market mechanisms were studied through the analysis of this relationship.