Fotoğrafın, resim bölümü anasanat atölyelerindeki öğrenci çalışmalarına yansımaları
The reflections of photography on the student works in the divison of art education workshop
- Tez No: 551327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA HÜLYA YAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Resim bölümü öğrencilerinin, anasanat atölyelerinde yaptıkları çalışmalarda, fotoğrafın etkilerini gözlemlemek ve fotoğraf sanatının kullanım biçimlerini incelemektir. Bu amaca ulaşabilmek için çalışma grubunu Gazi üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-İş Eğitimi Bölümü, Anasanat Atölye dersi alan 3 ve 4. Sınıf öğrencileri (10 erkek, 15 kız) oluşturmuştur. Fotoğraf ve resim çalışmaları ile ilgili öğrenci görüşlerine yer verilen sorular danışman, alanında uzman kişiler ve sanatçılar tarafından oluşturularak sorulara son hali verilmiştir. Uzmanların görüş birliğine varmadığı sorular çıkarılmış, üzerinde uzlaşılan sorular araştırmaya dahil edilerek soruların kapsam geçerliliği yapılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmış, örneklem tercihinde amaçlı örnekleme yönteminden faydalanılmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum de çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Fotoğrafın öğrenci çalışmalarını zenginleştirme aşamasında resme yardımcı olduğu, öğrencilerin hayal güçlerini geliştirdiği, fotoğraf yardımı ile öğrencilerin benzerlik ve hatalarını görebilmelerinin daha kolay sağlandığı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to observe the influence of photography on the works performed by the students in the workshops of art departments and examine the application methods of photography. With that purpose, a study group, which comprised of 3rd and 4th year students (10 male, 15 female) who take the Workshop Course offered in the Division of Art Education in the Department of Fine Arts Education in Gazi University, was set up. The questions regarding the student views on photography and art works were created by the advisors, experts in their field and artist, and they were put into final form. The questions on which the experts did not reach an agreement were omitted, and the agreed questions were included in the study and their content validity was established. Out of the qualitative research methods, the case study method was used, and the exemplification method was chosen as exemplification. Out of the purposeful sampling methods, the maximum variation method was used. It can be said that photography helped students to enrich their artwork, improve their imagination and help them better understand their similarities and mistakes through photography.