Müze eğitiminin sanat kültürümüze ve yaratıcılık anlayışına katkıları
Contribution of museum education to our culture and creavity
  1. Tez No: 551328
  2. Yazar: AYÇA AKYALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM DİNÇELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzecilik, Education and Training, Fine Arts, Museology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Müze, Eski Yunancada“Museloum”kelimesinden üretilmiş bir sözcüktür. İlkçağ Grek kültüründe Museloum felsefesi düşüncelere dalınan esin perileri anlamına gelen Museların tapınağıdır. Müzeler kurulmadan önce farklı türde koleksiyonlar toplanmıştır. İnsanlar, öteki dünyada yaşayanların beğenilerini kazanmak için hazırlanan cenaze eşyaları, insanların tanrılarına bağlılıklarını kanıtlamak için, saygınlık kazanmak için, zenginlik gösterisi gibi birçok farklı amaç için koleksiyonlar toplamışlardır. 16. ve 17. yüzyıllarda ilgi artmış ve kişisel koleksiyonlar oluşturmaya başlanmıştır. Özellikle saray üyeleri gibi sosyal statüsü yüksek soylu kesim ve din adamları kişisel koleksiyonlar oluşturmuşlardır. Bu koleksiyonlar daha sonra müze fikrine dönüşmüştür.1789 Fransız Devrimiyle birlikte müzelerin halka açılması fikri doğmuştur. Müzeler 19. yy başlarından itibaren okullar ile yakın ilişki içerisine girmiştir. Müzelerin okullar ile ilişkileri müzelere yapılan okul ziyaretleri ve müzelerinde okullara ödünç nesne vermeleri ile başlamıştır. Müze eğitimi, müzelerin kendini eğitim amacıyla kullanması ve eğitim ile bütünleşmesi anlamına gelmektedir. Müzeler, toplama, koruma ve sergileme işlevlerini ikinci plana atıp eğitim işlevlerini ön plana çıkarmaya başlamışlardır. Müze eğitimi bilgilerin iletilmesinde yaratıcılığa, hayal gücüne, estetiğe, eleştirel düşüncelere ve birçok duyuya hitap etmesiyle klasik eğitim anlayışından daha farklı bir yere sahiptir. Eğitimde yaratıcı drama, etkili ve anlamlı öğrenmeyi gerçekleştirebilen yöntemlerden biridir. Müze eğitiminde yaparak- yaşayarak öğrenmeyi sağlayabilecek etkili yöntemlerden biridir. Sanat eğitiminde belirli bir çevreden gelen öğrencilerin bakış açısını genişletmek ve dünya görüşlerini değiştirmek için geçmiş kültürlerin, eserlerin incelenmesinden yararlanılmaktadır. Bu eğitime olanak sunabilecek en uygun ortamlar ise müzelerdir.
Özet (Çeviri)
Museum is a word that produced from eh Old Greek language of“Museleum”. Museleum philosophy is a temple of Museleums that means inspirationals of the Firt Era culture. Diffrent types of collactions were collected before the museums werw established. People collected collections for many diffrent purposes; for example funeral articles prepared for the enjoyment of people living in the orther word; to prove their commintment to God's people and to earn respect like richness show. At 16th and 17th centuries interest of collections was increased and was started to be created to personal collections Especially social members such as member of the palace, religious men and hing nobility have created personel collections. These collections later turned into Museum ideas. With the French Revolution was born. Sinse the beginning of with schools. The museum begins with visits to the schools and related visits to the schools and borrowing objects from the museums. Museum education means museums use themselves for education and integration with education. The museums have begun to put the functions of gathering, preserving and exhibiting into the foreground and putting the educational on the foreground. Museum education has a diffrent importance tham classical education understaning by communicating impormation on creativity, imagination, esthetics, critical thinking and many senses. Creative drama in education is of the methods that can make effective and meaningful learning. There are many important achievement of creative drama in education and it is one of the effective methods that can provide learning by living in museum education. The use of cultures and word in order to broaden the perspective of students from a particular background in art education and to broaden their worldview.