Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulu'nda obua eğitimi
  1. Tez No: 55138
  2. Yazar: NEDİM KÖSE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ SEVGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
SİLAHLI KUVVETLER MIZIKA ASTSUBAY HAZIRLAMA VE SINIF OKULUNDA OBUA E?İTİMİ NEDİM KÖSE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 1996 ÖZ Bu araştırmada, Ülkemizde çoksesli müziğin gelişiminde büyük katkıları olan Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay Hazırlama ve Sınıf Okulunda verilen çalgı derslerinden obua'nın tanıtılması, bando müziğine katkıları, eğitim programlan, okulun eğıtim-öğretim sistemi, eğitici eleman durumu, icracı eleman yetiştirilmesi, diğer müzik okullarındaki obua eğitimi ile arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Silahlı Kuvvetler Mızıka Astsubay hazırlama ve sınıf okulunun obua eğitiminde diğer müzik okullarının eğitim ve öğretim sistemine göre farklılıklar ve bazı problemler tesbit edilmiş ve eğitimin kalitesini yükseltebilmek için bir takım önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 304.05.01 Obua Eğitimi 65 Yrd.Doç. Ali SEVGÎ
Özet (Çeviri)
11 THE EDUCATION OF THE OBUA IN TURKISH MILITARY BAND SCHOOLL (M.Sc.Thesis) Nedim KOSE GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 1996 ABSTRACT In this research, the introduction of the obua which is among the instrumental courses in the Turkish Military Band school which has contributed to the improvements of the polyphonic music, the contribution of the obua to band music, curriculum, blow and breath methods, the system of the education of the instruction, the differences of the obua instruction in the other music school compared with the Military, Band Schooll are Band School some differences and problems are found then compared with the educational system of the other music schools and some suggestions are put forward to improve the quality of the education. SCIENCE CODE : 304.05.01 KEY WORDS : The Education of the Obua Page Number : 65 Adviser : Yrd.Doç. Ali SEVGİ