Prematüre bebeklerin annelerinde doğum sonu yaşam kalitesi ve depresyon
Postpartum life quality and depression in mothers of premature babi̇es
- Tez No: 551424
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DENİZ SAYINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç; Preterm doğum eyleminin etkileri bebekle sınırlı kalmamakla birlikte annelerde de adaptasyon, bebek bakımı ile ilgili sorumluluklar ve ciddi ruhsal problemlerle başetme gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmanın amacı prematüre bebeği olan annelerde yaşam kalitesini ve depresyon riski düzeylerini belirleme ve doğum sonu dönemde annenin yaşam kalitesi ile depresyon riski arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Yöntem; Araştırma, 07 Kasım 2018 – 07 Mart 2019 tarihleri arasında, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları ek binasında 150 gönüllü anne ile yapılmıştır. Araştırmaya lohusa servisinde takip edilen ve miad bebeğe sahip olan 74 gönüllü anne ile bebeği ismi geçen hastanenin Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesi'nde prematürite tanısı ile yatmakta olan 76 gönüllü anne katılmıştır. Veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından literatür bilgisi doğrultusunda geliştirilen 24 soruluk anket formu, Doğum Sonu Yaşam Kalitesi Ölçeği (DSYKÖ) ve Edinburgh Doğum Sonu Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır. Bulgular; Çalışmada yer alan annelerin %49,3'ünün bebekleri miadında ve %50,7'sinin bebekleri ise prematüredir. Prematüre bebeği olan annelerin yaş ortalaması 29.84±6.02, miad bebeği olan annelerinki ise 28.22±4.69 olarak bulunmuştur. Annelerin yaş ortalaması benzerdir ve istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim;. The results of preterm labor are not limited to infants, mothers also have problems such as adaptation, baby care responsibilities and coping with serious mental problems. The aim of study was to determine the quality of life and the level of depression in mothers with preterm labor and to determine the relationship between the quality of life and depression in postpartum period. Material and Method; The research was conducted with 150 volunteer mothers (76 volunteers have a preterm and 74 voulunteers have a term infant) at the Istanbul Education and Research Hospital in Suleymaniye Obstetrics and Gynecology Department between 07 November 2018 and 07 March 2019. As a data collection tool; the questionnaire form which was composed of 24 questions, Postpartum Quality of Life Scale (PQLS) and Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) were used. The data were filled by face-to-face interview technique. For statistical analysis and calculations, IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used. Results; Women in the study, 49.3% had term and 50.7% had premature infants. The mean age of the mothers who had premature infants was 29.84 ± 6.02 and the mothers who had term infants was 28.22 ± 4.69 years. The mean age of the mothers was similar and no statistically significant difference was found.