Examining the policy approaches of Myanmar and Bangladesh towards Rohingya issue
Myanmar ve Bangladeş'in Rohingya sorununa yönelik politika yaklaşımlarını incelemek
- Tez No: 551470
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Myanmar ve Bangladeş'in Rohingya Müslümanlara karşı benimsediği politika yaklaşımları incelemektedir. Dünya mülteci sayısındaki endişe verici artışla birlikte Bangladeş'te de Rohingya mülteci sayısı artmıştır. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) tahminine göre, 1978- 2017 yıllarında Myanmar'daki zulmden kaçarak yaklaşık 923.000 Rohingya Müslümanı Bangladeş'e sığınmıştır. İnsan Hakları örgütleri, Arakan eyaletindeki Rohingya sivil köylerine karşı yürütülen bu hareketi sistematik bir katliam kampanyası olarak nitelendirdi. Böylece, Rohingya Müslümanlar Myanmar'da güvenliklerini ve istikrarlarını kaybettiler zira askeri cunta Rohingya Müslümanlara bağışçı ülkelerin gönderdiği kalkınma yardımlarını kısıtladı. Bunun yanı sıra, bir diğer önemli etken ise Myanmar askeri yönetiminin etnik politikası bölgesel ve küresel politikalardan mı yoksa iç çatışmalardan etkilendiğidir. Bu politika ile Rohingya Müslümanları hem Myanmar hem de Bangladeş'te kimlik yoksunluğuyla karşı karşıya kalmıştır. Rohingya Müslüman'larının Bangladeş'e sığınması, her ne kadar onlara bir güven ve geçici bir kimlik kazandırmış olsa da, uzun süre Bangladeş'te kaldıklarında, orada yaptığı evlilikler yerel kültürle (dil, örf-adet vb.) kaynaşma sürecini hızlandıracak ve böylece asıl kimliklerini temelli kaybedecekler. Myanmar'a kıyasla, Bangladeş'teki Rohingya Müslümanlarına yönelik kalkınma bağışları ve insanı yardım programlarını yürütmek daha güvenlidir ama diğer tarafında Rohingyaların Bangladeş'in güvenlik açısından sorun oluşturacağını idda edilmektedi. Bu çalışma, Bangladeş ve Myanmar'ın Rohingya meselesine yönelik izlediği politika yaklaşımlarını yukarıda bahsedilen anlayışları ışığında uygulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the policy approaches of Myanmar and Bangladesh to Rohingya Muslims, a big number of whom entered into Bangladesh as refugee different times. With the alarming increase in the number of worldwide refugees, the number of Rohingya refugees in Bangladesh has also increased. According to an estimation of United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), around 923,000 Rohingya Muslims have come to Bangladesh during 1978- 2017 escaping the persecution in Myanmar. Human rights groups called it an indiscriminate and systematic campaign against Rohingya civilian villages in the Arakan state. Thus, Rohingya Muslims lost their security in Myanmar and instability created by the military junta restricted the development aids of donor countries for Rohingya Muslims. Besides, because of the ethnic policy of Myanmar military government, whether it is influenced by Regional as well as global politics or internal conflicts, Rohingya Muslims have been suffering from identity crisis both in Myanmar and Bangladesh. Though Rohingya Muslims' taking shelter into Bangladesh gave them a temporary identity with human security, their decades long stay in Bangladesh is accelerating the process of their mixing with local culture (language, customs etc.) and identity as many of them are marrying local women and thus losing their identities. In comparison with Myanmar, development donors and aid agencies are secure to run their programs for Rohingya Muslims in Bangladesh, but Rohingyas are seemed to be a security issue for Bangladesh as a host country. This study applies above mentioned insights to relate the policy approaches of Bangladesh and Myanmar to Rohingya issueç