How to live together: Examining the role of culture and the arts in the case of Syrian refugees in bursa
Birlikte nasıl yaşanır: Bursa'daki Suriyeli mülteciler bağlamında kültür ve sanatın rolünün incelenmesi
- Tez No: 635846
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ASU ROBİNS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Kültür Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
2011 Nisan'ında Suriye'de başlayan iç savaş milyonlarca mültecinin dünyanın dört bir yanına zorunlu göçüne neden oldu. Bu muazzam ve kitlesel göç akınından en çok etkilenen ülkelerden biri, muhtemelen en çok etkileneni, Türkiye oldu. Uyguladığı açık kapı politikası, Suriye'ye olan coğrafi yakınlığı ile kolaylaştırıcı idari ve yasal düzenlemelerin de etkisiyle Türkiye en fazla sayıda Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan ülke haline gelmiştir. Suriyeli mültecilerin kalışları geçici olmaktan çıkıp temelli hale gelmeye başladıkça ve mültecilerin kalış süreleri uzadıkça hem Suriyelilerin entegrasyonu hem de yerel halkla olan yaşanan gerilim konusunda problemler ve bunların çözümüne yönelik bir ihtiyaç ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışma temel olarak hem başarılı entegrasyon pratiklerinin geliştirilmesinde hem de yerel halkla göçmenler arasında ortaya çıkan gerilimin düşürülmesinde kültür sanatın nasıl bir rolü olabileceğini inceleyecektir. Bununla birlikte, daha geniş perspektiften bakarak barış içinde bir arada yaşama amacı doğrultusunda kültürel çeşitlilik konusunda politik yaklaşımların ve bu politikaların arkasındaki politik felsefenin nasıl olması gerektiği ele alınacaktır. Bunun yanında Türkiye'de yaşanan Suriye Mülteci Krizinin kronolojisi ve boyutlarıyla, hükümet ve halk nezdindeki yaklaşımlar araştırmanın arka planı olarak sunulacaktır. Tüm bunları incelemek için seçilen odak noktası ise Türkiye'de en fazla Suriyeli nüfusu barındıran şehirlerden biri olan Bursa olacaktır. Bursa'daki kültür sanat paydaşlarının Suriyeli mültecilerinin entegrasyonuna ve barış için bir arada yaşama pratiklerini geliştirmeye yönelik bir çalışma yürütüp yürütmediklerini, yürütmüyorlarsa bunun sebeplerini inceleyecek olan çalışmanın son bölümünde ise bu paydaşlara politika önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The civil war that began in Syria in April 2011 caused the forced migration of millions of refugees around the world. One of the most affected countries, probably the most, by the massive immigration influx has been Turkey. Due to its open-door policy, geographical proximity, and facilitating administrative and legal arrangements, Turkey has become the leading country in hosting Syrian refugees. As Syrian refugees' stay turned from temporary to long-lasting one and their stay prolonged, problems arose both regarding the integration of Syrians and their tensions with the local population. This study will mainly examine the role of culture and the arts in both developing successful integration practices and reducing the tension between local people and immigrants. In addition, it will be discussed which policy approaches and political philosophies behind those approaches could be appropriate on the issue of cultural diversity in order to achieve peaceful coexistence in society from a broader perspective. Moreover, the chronology of the Syrian Refugee Crisis and the approaches of both the Turkish government and Turkish citizens towards this crisis will be presented as a background to the study. Culture and the arts sector in Bursa, where one of the most crowded Syrian populations in Turkey accommodate will be the focus of this study. Furthermore, the study will examine whether the stakeholders of culture and the arts in Bursa have any attempts on the social inclusion of Syrian refugees. If not, in addition, there will be an attempt to explicate the reasons not to contribute to the peaceful coexistence of Syrian refugees and local people in Bursa. In the final section, policy recommendations to these stakeholders will be presented.