Eğitim amaçlı 3 serbestlik dereceli bir robotun yapımı ve kontrolü
- Tez No: 55151
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
öz E?İTİM AMAÇLI 3 SERBESTLİK DERECELİ BİR ROBOTUN YAPIMI VE KONTROLÜ Bu çalışmada 3 serbestlik dereceli, eklemli yapıya sahip bir endüstriyel robot modeli geliştirilmiştir. Robot modelini belirli bir hizmete programlamak ve mekaniksel çalışmasını denetlemek için grafik tabanlı bir hizmet programı meydana getirilmiştir. Oluşturulan hizmet programında konum kontrolünü gerçekleştirmek için, robot kinematik denklemleri incelenmiş ve geliştirilen robot modeline uygulanmıştır. Robot modelinde eklem hareketlerini sağlamak için adım motorları kullanılmış ve adım motorlarının hizmet programı tarafından kontrol edilebilmesi için bir paralel giriş/çıkış arabirimi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CONSTRUCTION AND CONTROL OF AN EDUCATIONAL ROBOT WITH TREE DEGREES OF FREEDOM In this study an articulated industrial robot model with 3 degrees of freeom has been developed. A program with graphical uses interface was also developed to specify tasks, and to control the mechanical movements of the robot. To control the position, the kinematic equation of the robot has been examined and applied to the model. The stepper motors were used to control the joint movements. To be able to control the stepper motors by the program a parallel input/output interface was developed.