Anonim şirketlerden çıkma ve çıkarılma
Discharge and exclusion in joint stock companies
- Tez No: 551525
- Danışmanlar: PROF. İSMET SAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Anonim Şirketler Türkiye'de tüzel kişiliklerinin bulunması ve ortaklarının sınırlı sorumlu olmasından dolayı en çok tercih edilen ortaklık türlerinden biridir. Ortaklar sınırlı sorumlu olduğundan sadece katılma payı tehlikeye atılır ve böylece bu şirketlerin bünyesinde büyük miktarda paralar toplanabilir. Anonim şirketleri diğer şirket türlerinden ayıran en temel özellik, kişisel unsurlara bu şirketlerde asgari düzeyde yer verilmiş olmasıdır. Anonim şirketler ülkelerin ekonomik yaşantısı üzerinde önemli etkiye sahip olduğundan dolayı diğer şirket türlerinden farklı bazı düzenlemelere tabi tutulmuştur. Bu çalışmada Türk Ticaret Kanunundaki anonim şirketlerden çıkma ve çıkarılmaya sebep olan haller sonuçları ile birlikte incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Joint stock companies is one of the most preferred partnerships because they have their legal entities and their partners are limited, only shares are at risk and a large amount of Money can be collected within companies. The main property which distinguishes joint stock companies from other companies is that the personal features are observed in these companies at the minimum level. As joint stock companies are important on the economic life of countries, they are subject to some regulations as to other company types. In this study, the issues which lead to the discharge and exclusion from joint stock companies in the Turkish Commercial Code will be examined together with its results.