Anonim ortaklığın haklı sebeple feshi
Termination of an incorporated company by just cause
  1. Tez No: 552200
  2. Yazar: AYŞE GÜLTEKİN TİBET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÖZGÜR FALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Anonim ortaklığın haklı sebeplerle feshi ilk kez 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 531. maddesinde düzenlenmiş olup azınlık pay sahiplerinin haklarını koruma altına almıştır. TTK'nun 531. maddesine göre, kapalı anonim şirketlerde sermayenin en az onda birine ve halka açık anonim şirketlerde ise sermayenin yirmide birine sahip azınlık, haklı bir nedenin varlığı halinde anonim ortaklığın haklı sebeple feshi davası açabilecektir. Aynı maddenin devamında şirket merkezinin bulunduğu yerdeki Asliye Ticaret Mahkemesi'nin yetkili olduğu ve mahkemenin fesih yerine azınlık pay sahibine, payının gerçek değerinin ödenerek ortaklıktan çıkarılmasına karar verebileceği belirtilmiştir. Çalışmamın birinci bölümünde sürekli borç ilişkilerinde ve anonim ortaklık dışındaki diğer ortaklıklarda haklı sebeplerle fesih anlatılmış, ikinci bölümünde ise öncelikli olarak haklı sebep ve pay sahipliği kavramları incelenerek haklı sebeplerin varlığı için gerekli unsurlar ve pay sahipleri arasındaki menfaat çatışmaları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, haklı sebeplerin neler olabileceği üzerinde durulmuş olup her bir haklı sebep teşkil edecek olay ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Azınlık pay sahipleri için ortaklığın devamını çekilmez hale getiren çoğunluğun gücünü kötüye kullanması, ortaklıktan doğan haklı sebepler ve kişisel sebepler esasen bu bölümde anlatılmış olup çalışmamın aslını da bu bölüm oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The termination of the corporations by just causes is regulated for the first time in the article 531 of the Turkish Commercial Code numbered 6102 and it protects the rights of the minority shareholders. According to Article 531 of the TCC, when the minority has at least one-tenth of the stock in closed incorporated companies and one-twentieth of the stock in publicly-held corporations, it may file a lawsuit for termination of the incorporated company. Continuation of the same article, it is stated that competent court is the commercial court of first instance where registered office of company is. And also it is stated that the court may decide to exclusion the partner from the partnership by paying the real value. In the first section of my thesis, I have explained justified causes about permanent debt relations and the other kind of companies. In the second section, justified causes and shareholders are described and also the necessary factors fort he existence justifiable reasons and the conflicts of interest between the shareholders are discussed. In the third section, it has justified reasons are mentioned and all justified reasons are examined under different headings. Fort he minority shareholders, the abuses of the mojarity, which maket he continuation of the partnership unbearable, the justified reasons and personal reasons arising from the partnership are explained in this section mainly and this part constitutes the original part of my thesis.