Elektrik üretiminde marjinal enerji maliyetinin ekonomik yükleme benzetimi ile hesaplanması
- Tez No: 55154
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ELEKTRİK ÜRETİMİNDE MARJİNAL ENERJİ MALIYETI'NiN EKONOMİK YÜKLEME BENZETİMİ İLE HESAPLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Çetin KAYABAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1996 ÖZ Ülkelerin enerji ihtiyaçlarının karşılanmasında ikincil enerji olan elektrik enerjisi her geçen gün önemli bir yere sahip olmâktadır.Bunun nedeni; elekti üretiminin çok çeşitli kaynaklardan sağlanması, loıllammınm temiz ve güvenilir olmasıdır.Ancak, elektrik depolanmama özelliğine sahip olduğundan, üretilen elektrik enerji miktarı talep ile dengeli olmalıdır. Talep mevsimlere, günlere ve günün çeşitli saatlerine göre değişiklik göstermektedir. Talepteki bu değişiklikler üretim sistemi işletiminin önemini artırmaktadır. Sistem işletilmesinde üretici ve tüketici faydasını maksimize edecek fiyatı tespit edebilmek, ancak ünitelerin etkin ve verimli kullamlması ile mümkündür.Bu çalışmada, istenilen zamanda talep edilen yük'ü en az maliyetle karşılayacak ekonomik yükleme“ Monte Carlo Benzetimi Tekniği ”uygulanarak üretimden gelen marjinal enerji maliyeti hesaplanmıştır.Ayrıca, bu modelin temel girdisi olan santral maliyetleri ünite verimliliğini ifade eden ısı sarfiyat eğrileri kullanılarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
MARGINAL ENERGY COST CALCULATION BY USING ECONOMIC LOADING SIMULATION METHOD IN ELECTRICITY GENERATION (M.Sc.Thesis) Çetin KAYABAŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1996 ABSTRACT Electricity which is called secondary energy resource has increasing importance to satisfy countries, energy demand. The reasons is, electricity is supplied by various resources, it is very clean and also reliable energy type. Since electricity can not be stocked or reserved for the future usage, demand and supply should be equal in every hour in a day, month and season. In other words, companies should have to generate electricity how much needed in every hour. The load changes in every hour increase the importance of electrical system operation. During system operation company's and customer's benefits should have to be maximized. This maximization can be obtain by the least cost operation of the system. In this study least cost optimization has been done by using“ Monte Carlo Simulation Technique ”which is short - run planing model. By using this model marginal energy cost has been calculated. Besides this the input date for thermal power plants has been calculated by considering heat rate curve of each plants. II