Konsolide finansal tablolara dahil edilen işletmelerde kontrol gücü değişiminin hisse senedi fiyatına etkisi
Impact of the control evaluation model on stock price used the companies in the consolidated financial statements
  1. Tez No: 551543
  2. Yazar: GÖZDE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ERDEM RENA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Şirketler, günümüz iş dünyasındaki gelişmeler karşısında, mevcudiyetini devam ettirmek, yeni pazarlar oluşturmak veya pazara hâkim olmak, riski dağıtmak gibi nedenler ile yatırımlara yönelmektedirler. Günümüzde yaşanan yoğun rekabet ortamı zamanında ve doğru karar almanın önemini ön plana çıkarırken finansal tablo kullanıcıları olası yatırımların riskini belirleyebilmek için şirketler hakkında bilgi talep etmektir. Bu yatırım kontrol gücü oluşturacak şekilde yapılan bir yatırım ise, hâkim şirketin faaliyetlerini tek bir işletme şeklinde yani konsolide ederek finansal tablo okuyucularına sunmaktadır. Uluslararası muhasebe standartlarından“Konsolide Finansal Tablolar TFRS 10”, konsolidasyon prosedürlerini açıklarken, konsolidasyon kapsamına girecek işletmelerin belirlenmesin kontrol gücü değerlendirmesine göre yapılması gerektiğini açıklamıştır. Bu çalışmanın amacı, Ocak 2012- Aralık 2017 dönemi için Borsa İstanbul A.Ş. (BİST)'de işlem gören“Holdingler ve Yatırım Şirketleri”sektör kategorisinde bulunan şirketlerin özel durum açıklamaları ile finansal tablolarında belirttikleri olayları incelemek ve kontrol gücü doğurması veya kontrol kaybı oluşturmasının hisse performansına etkisi“TFRS 10 Konsolide Finansal Tablolar”standardı çerçevesinde panel veri modeli kullanılarak araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
In the face of the developments in today's business world, companies in order to create new markets or dominate the market, distribute their risks, to continue their sustainability, they make investment. Today, the importance of timely and accurate decision highlighted in the intense competitive environment. Thus, the users of the financial statement demand information about the companies in order to determine the risk of possible investments. This investment is an investment made in a way to create control power, consolidating the activities of the parent company in a single business form, the financial statements are presented to investors. While IFRS 10 Consolidated Financial Statements which is one of the international accounting standards, explains consolidation procedure and which companies must be under the consolidation procedures according to single control model. The purpose of this thesis is that to determine occurred special notifications and events in the financial statement of the companies listed in the Holding and Investing Companies at Borsa İstanbul from January 2012 to December 2017 period. And, control power and control power loss analyze company's stock price effect using panel data model under the framework of IFRS 10 Consolidated Financial Statements.