Yöneticilerin ve öğretmenlerin görüşlerine göre eğitim sisteminde kısır döngü
Vicious cycle in the system of education according to the opinions of school administrators and teachers
- Tez No: 551568
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu araştırmanın amacı yöneticilerin ve öğretmenlerin görüşlerine göre eğitimde kısır döngüyü ortaya koymaktır. Eğitim süreç ve uygulamalarında birbirini besleyen ve giderek daha yıkıcı sonuçlara yol açan sarmal olaylar zinciri şeklinde tanımlanan kısır döngünün eğitim alanında nasıl bir yapıda olduğu araştırma konusu edilmiştir. Bu doğrultuda araştırmada öncelikle nitel, ardından nicel olmak üzere iki aşamadan oluşan“keşfedici sıralı karma araştırma”deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nitel aşamasında yapılan bireysel görüşmelerden elde edilen bulguların analizinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Nitel aşamada elde edilen bulgular üzerine temellendirilen ikinci aşamada ise araştırmacı tarafından“Eğitimde Kısır Döngü Ölçeği”geliştirilmiştir. Ölçek, 341 yönetici ve 393 öğretmen olmak üzere toplam 734 katılımcıya uygulanmıştır. Yöneticilerden ve öğretmenlerden elde edilen veriler ayrı iki örneklem olarak işleme alınmıştır. Araştırmanın bulgularına göre Türk Eğitim Sisteminde çoğu zaman, okul dışı unsurların çok büyük ölçüde etkili olduğu, hem kendini oluşturan boyutların hem de bu boyutların kendi arasındaki etkileşiminin meydana getirdiği, neden sonuç ilişkileri ile birbirine bağlı sarmal olaylar zinciri şeklinde bir kısır döngü yaşanmaktadır. Bu döngü en çok, yasa ve yönetmeliklerde, öğrenci yerleştirme ve sınav sisteminde, verilen eğitimin içeriğinde ve kapsamında ve diğer bazı alanlarda sürekli olarak, baştaki durumun kendini bir süre sonra tekrar etmesi şeklinde görülmektedir. Kısır döngünün boyutları arasında eğitimde kısır döngüyü en iyi, bürokrasinin kısır döngüsü açıklamaktadır. Eğitimde kısır döngüyü görece en az açıklayan boyut ise büyük ölçüde okul kaynaklı olarak gelişen patolojik ilişki ve davranışlar boyutudur. Türk Eğitim Sisteminde iyi niyetle yapılan düzenlemelerin ve değişikliklerin, kendini sürekli olarak tekrar etmemesi adına; belirlenen politikaların ve çözümlerin mevcut soruna uygunluğu, politikaların amaçlandığı şekilde uygulanma durumu ve sorunlara çıkar politikasından uzak bir şekilde gerçek anlamda odaklanılma düzeyi gözetilmelidir. Kısır döngüyü oluşturan tüm değişkenler yalnız başına kısır döngü olarak nitelendirilemeyeceğinden eğitimde kısır döngünün kırılması için anlık ve geçici çözüm getiren yaklaşımların yerine uygulayıcıların ve uzmanların görüşlerine, veriye ve bilimsel temellere dayalı bütüncül bir bakışa ihtiyaç vardır. Bu araştırmanın bulguları; politika yapıcılar, Bakanlık ve okullar açısından eğitimin amacına ulaşma derecesini artırma, sorunlara daha isabetli müdahaleler yapabilme ve politikalarda istikrarı sağlama gibi fırsatlar sunabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the vicious cycle in education according to the opinions of the school administrators and teachers. It has been researched how the vicious cycle, defined as a chain of spiral events that feeds each other and leads to more destructive results, is in the field of education as a structure. In this direction, the researcher has used the“exploratory sequential mixed”research design consisting of two stages: firstly qualitative and then quantitative. In the qualitative analysis of the research, descriptive analysis technique was used to analyze the findings obtained from the individual interviews. In the second stage based on the findings obtained at the qualitative stage, the“Vicious Cycle in Education Scale”was developed by the researcher. The scale was applied to a total of 734 participants including 341 administrators and 393 teachers. Data collected from administrators and teachers were processed as two separate samples. According to the findings of the study, a vicious cycle in the Turkish Education System is often seen as a chain of spiral events connected with cause-and-effect relationships, which are largely influenced by the out-of-school elements, and that are formed by the dimension themselves and the interaction between the dimensions. This cycle is most frequently seen as a repetition itself after a while in the laws and regulations, in the student placement and examination system, in the content and scope of the curriculum and in some other areas continuously. Among the dimensions of the vicious cycle, the vicious cycle in education is best described by the vicious cycle of bureaucracy. The vicious cycle in education is relatively the least described by the pathological relationships and behaviors that are mostly caused by school. In order to ensure that the regulations and changes made hoping for the best do not repeat themselves permanently in the Turkish Education System; it should be paid regard to the suitability of the determined policies and solutions with the current problem, the implementation of the policies as intended and the actual focus to the problems away from the politics. Since all the variables that form the vicious cycle cannot be regarded as a vicious cycle alone, there is a need for a holistic approach based on the views of practitioners and experts, and scientific data instead of the approaches that provide an instant and temporary solution for breaking the vicious cycle in education. Findings of this study; can provide new opportunities for the policymakers, the Ministry and schools to increase the degree of achievements of the objective, to make more accurate interventions for problems and to ensure stability in policies.