İslam aile hukukunda eşlerin nikah akdinden doğan hak ve sorumlulukları (Kazakistan Aile Hukuku ile karşılaştırmalı olarak)
Rights and responsibilities arising from marriage in Islamic family law (As compared to Kazakhstan Family Law)
  1. Tez No: 551573
  2. Yazar: YERGALI ALPYSBAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BEŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Nikâh birlikteliğinde tarafların karşılıklı ilişkileri önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle aile hukukunun en temel konularından birini, eşlerin karşılıklı ilişkilerini düzenleyen hükümler oluşturur. Eşlerin karşılıklı hak ve sorumlulukları, nikâh akdi, usulüne uygun olarak gerçekleştiği andan itibaren meydana gelir. Bu hak ve sorumluluklardan bir kısmı kişisel bir kısmı da malî özellik taşımaktadır. Fakihlerin nikâhı muâvazalı bir akit olarak kabul etmeleri, başka bir deyişle nikâhı kocanın kadının cinsel menfaatlerine malik olması, mehri de bunun karşılığı olarak görmeleri, onları eşler arasındaki ilişkiyi bazı konularda evliliğe ilişkin Kur'ânî ilkelere göre değil muâvazalı akdin kurallarıyla düzenlemeye sevk etmiştir. Kur'ân-ı Kerîm'de karı-kocanın birbiriyle kaynaşan, ünsiyet kuran, hayatı paylaşan eşler olarak isimlendirilmesinden, nikâhın amaçlarının her iki taraf için de ortak olmasından hareketle nikâhın klasik tanımı ve eşlerin yetkileriyle ilgili olup muâvazalı akdin kuralları gereği düzenlen hükümlerin, nikâhın temel ilkelerine uygun düşecek şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between the sides are very important in marriage. Therefore, one of the basic subjects of family law is the judgments that regulate the relationship between them. Mutual rights and responsibilities start when the marriage contract is prepared according to procedures. Some of these rights and responsibilities are personal and some of them are financial. Fuqaha (jurists) accepts marriage contract as an onerous contract. It means that the husband owns the sexual benefits of his wife with this contract and mahr is the price of it. Hence, they regulate the relationship between the sides according to the rules of onerous contract in some subjects instead of Quranic principles related to the marriage. Because Qur'an al-Karim defines the couple as people who come close to each other; share the life together and the aim of the marriage is mutual, classical definition of marriage and regulations defined according to rules of onerous contract should be reorganized according to the basic principles of marriage.