Sesin tipografiye dönüşümü: Bir yazı karakteri tasarımı denemesi
Transition from sound to typography: An experimental typeface design
- Tez No: 551584
- Danışmanlar: PROF. AYŞEGÜL İZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma, grafik tasarım bağlamında tipografi, dil ve ses arasındaki ilişkiyi sorgulayarak, bu ilişkiden yola çıkan deneysel bir yazı karakteri tasarlanmasını amaçlamaktadır. Sözlü ve yazılı dili tipografi aracılığıyla görsel dile dönüştüren grafik tasarımcısı günümüzde, tipografinin bilinen araçları yerine başka disiplinlerden taşıdığı yöntem ve bilgileri kullanarak yeni biçim olasılıklarını araştırmaktadır. Bu bağlamda, konuşulan dilde anlamın taşıyıcı malzemesi olan sesin içerdiği vurgusal ve zamansal nitelikler, görsel anlatımı zenginleştirmek amacıyla yararlanılan unsurlar arasındadır. Tipografik dilin uğradığı değişim üzerinde etkili olan tasarım kuramları ve teknolojik gelişmeler tarihsel, kavramsal ve biçimsel bir perspektif içinde aktarılarak, 21. yüzyılın yazı karakteri tasarlama sürecine yön veren üretken tasarım yöntemleri ve üretken tipografi örnekleri incelenmiştir. Çalışmanın odağındaki ses olgusu, dildeki anlam aktarımına katkı sağlayan paralinguistik unsurlar açısından, veri olarak ele alınmıştır. Çalışma kapsamında sesin paralinguistik unsurlarını temel alan, üretken bir yazı karakteri sistemi önerilmektedir. Konuşmanın ölçülebilir parametreleri doğrultusunda, Türkçe dilindeki öznel ifadenin ritmik ve melodik yapısı görselleştirilmeye çalışılmıştır. Bu yazı karakteri sistemi sonuç ürünü değil, kullanıcının üretici olduğu etkileşimli ve sürekliliği olan bir ortam sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to design an experimental font by examining the relationship between typography, language and sound within the context of graphic design. Today, graphic designers transforming the verbal and written language into a visual one by means of typography explore new stylistic possibilities, using the methods and information borrowed from other disciplines instead of the conventional means of typography. In this regard, the factors utilized to enrich the visual representation include stress and tense-related characteristics of the sound used for conveying meaning in spoken language. Discussing the design theories and technological developments that had an effect on the evolution of the typographic language from historical, conceptual and stylistic perspectives, this study examines the productive design methods and productive typography examples shaping the font design process in 21st century. The sound factor, which is the focal point of the study, is discussed as data in terms of paralinguistic components that help conveying meaning in language. This study proposes a productive font system based on the paralinguistic components of the sound and attempts to visualize the rhythmic and melodic structure of the subjective expression in Turkish language in line with the measurable parameters of speech. What this font system presents is not a final product but an interactive and sustainable environment where the user becomes the producer.