'Hannah Arendt'te kötülüğün sıradanlığı' kavramının sıradanlaşan apolitik bireylerin zihin - eylem kopuşuna dayalı kaynağı
The source which states disappearance of the action and the concept of ordinareness of evil is the mind of ordinary apolitical individuals
  1. Tez No: 551624
  2. Yazar: ÖZGÜR TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET FATİH KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kötülük sorunu, felsefe tarihinin en köklü konu başlıklarından birini oluşturmaktadır. Arendt bu soruna yönelik analizleri neticesinde kötülüğün sıradanlığı kavramını ortaya koymuştur. Bu bağlamda Adolf Eichmann üzerinden düşüncesiz ya da fikirsiz olarak adlandırılan insanların eylemlerinin kötülüğe sıradan bir nitelik kazandırdığı görülmektedir. Kötülük kavramı üzerine açıklama geliştirilirken klasik ve sistematik dönem felsefesinin yaptığı aşkınsal bir güce de gönderme yapılmamaktadır. Bu kötülük, modern dünyada sıradan insanın elinde şekillenmektedir. Sonuçları yıkıcı olan kötülüğün sıradanlaşmasının ortaya çıkmasından ve yayılım alanı bulmasında totaliter sistemlerin rolü de önemlidir. Ayrıca totaliter rejimlere ve otoritelere duyulan düşüncesiz ve yargısızca duyulan itaat de sorumluluğun kaybolmasına ve kötülüğün sıradanlaşmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda kötülük apolitik ve çıkarsal ilişkiler neticesinde oluşan sıradan insanlardan gelmeye başlamıştır. Bu çalışmada ise“kötülüğün sıradanlığı”kavramı ve onun sonuçlarının ne olduğu sorununun yanında,“sıradan”ve“normal”diye kabul edilen insanların neden bu kadar sıradanlaştığının toplumsal koşulları sorgulanmaktadır. Bu amaç çerçevesinde çalışmamız, Sohn-Rethel'den ilham alarak, sıradan kötülüğün üretilme nedenlerini, modern toplumun sıradan insanının zihinsel durumları ve değer yargıları ile eylemleri arasındaki kopuşa bağlamaktadır. Dolayısıyla zihni ve eylemi farklı yönlere giden sıradan insanların ürettiği sıradan kötülüğün altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
The problem of evil is one of the most fundamental topics in the history of philosophy. As a result of Arendt's analysis of this problem, he presented the concept of mediocrity of evil. In this context, it can be seen that the actions of the people who are called as thoughtless or unconscious through Adolf Eichmann give an evil to the evil. While explaining the concept of evil, no reference is made to a transcendental power of classical and systematic philosophy. This evil is shaped in the hands of ordinary people in the modern world. The role of totalitarian systems in finding the diffusion of the destructive evil and the diffusion field is also important. In addition, thoughtless and ignorant obedience to totalitarian regimes and authorities also leads to the loss of responsibility and to the normalization of evil. In this context, evil began to come from ordinary people who were formed as a result of apolitical and deductive relations. In this study, besides the question of the concept of şt ordinaryness of evil neden and its consequences, the social conditions of why people considered "ordinary, and sorun normal Bu become so ordinary are questioned. For this purpose, our study, inspired by Sohn-Rethel, connects the reasons for the production of ordinary evil to the rupture between the mental states and values and actions of the ordinary people of modern society. Hence, his mind and action underline the ordinary evil produced by ordinary people who go in different directions.