Türk müziği eğitimi veren yükseköğretim kurumlarında lavta enstrumanı eğitim-öğretiminin yeri, önemi ve kullanım durumu
Importance and usage status of lavta instrument education i̇n higher education institutions providing Turkish music education
- Tez No: 551643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Türk Müziği Eğitimi veren yüksek öğretim kurumlarında Lavta'nın kullanım durumunu tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın kavramsal çerçevesi kapsamında Lavta'ya dair yazılı kaynaklardaki mevcut bilgiler kaynak tarama yöntemi ile derlenerek Lavta'nın tarihi süreci hakkında bilgiler verilmiş, teknik yapısı çeşitli fotoğraflarla ayrıntılı olarak ele alınmış ve görsel olarak sunulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu oluşturmak amacıyla, İç Anadolu Bölgesi'nde eğitim-öğretim faaliyetini yürüten üniversiteler bünyesindeki Devlet Konservatuvarı, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı'ndan oluşan sekiz yükseköğretim kurumu belirlenmiştir. Bu araştırmada, nitel araştırma yöntemleriyle veriler toplanmıştır. Örneklem grubunu oluşturan yükseköğretim kurumlarında görev yapan eğitimcilere, bu kurumlarda eğitim alan Ud ve/veya Tanbur öğrencilerine yönelik yarı yapılandırılmış sorular içeren beşli likert tipi anketler uygulanmıştır. Ayrıca, Kültür Bakanlığı Devlet Korolarında görev yapmış ve/veya akademisyenler içinden altı Lavta icracısı ile yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan görüşme yapılmıştır. Elde edilen veriler, betimsel analiz yöntemi ile yorumlanmıştır. Araştırmanın sonunda; Türk Müziği eğitimi veren Yüksek öğretim kurumlarında Lavta eğitim ve öğretiminin yapılmadığı, Lavta'nın öğrenciler tarafından yeterince tanınmadığı, yapı ve icra bakımından Ud ve Tanbur enstrümanlarının özelliklerini bünyesinde barındırması sebebiyle Lavta'yı Udî ve/veya Tanbûri'lerin daha çok icra ettiği, eğitim-öğretim ve icra kurumlarında Lavta'ya yer verilmesi ve yaygınlaştırılması gerektiği, TRT ve Kültür Bakanlığı Koroları'nda Lavta sanatçılarına yer verilmesi gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the purpose of the Lavta in higher education institutions providing Turkish Music Education. The conceptual framework of research, available information on written sources about Lavta was compiled by using the source scanning method and information about the history of Lavta was given. Technical constructions was examined with various photographs and introduced visually. To create a working group of a research, eight higher education institutions have been determined within the universities that carry out education in the region of Central Anatolia in State Conservatory, The Faculty of Fine Arts and Faculty of Education Fine Arts Education Department, Department of Music Master of Science. In this research data were collected by qualitative research methods. Five-point Likert-type questionnaries that containing semi-structured questions were carried out sample group educators working in higher education institutions, Ud and/or Tanbur students in these institutions. In addition, the semi-structured questions were interviewed with six Lavta player from the Ministry of Culture assigned to the State Choirs and/or by academicians. The data were interpreted by descriptive analysis method. At the end of the research; results show that Turkish Music teaching, Higher Education Institutions, Lavta education and traning is not done, Lavta is not known by the students, for having the same properties with Ud and Tanbur by building and playing, Ud and Tanbur players playing the Lavta more, in education –training and playing institutions need to include and extend the Lavta, TRT and Choirs of Ministry of Culture need to include Lavta performers.