Kapalı devre soğurmalı sıcaklık yükselticinin termodinamik analizi ve ısıl süreçlerdeki tersinmezliklerin belirlenmesi
- Tez No: 55165
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN ATAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
KAPALI DEVRE SOGURMALI SICAKLIK YUKSELTECİNİN TERMODİNAMİK ANALİZİ VE ISIL SÜREÇLERDEKİ TERSİNMEZLİKLERİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Gürkan ARI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1996 ÖZ Bu çalışmada, amonyak (NH3), su (H20) akışkan çifti ile çalışan, kapalı devre Soğurman Sıcaklık Yükseltecinin (SSY) termodinamik analizi ve bazı ısıl süreçlerdeki tersinmezlikler belirlenmiştir. Analizi yapılan SSY; yoğuşturucu, buharlaştincı, soğurucu, ayırıcı, genleşme vanası, pompalar ve ısı değiştiricilerinden oluşur. SSY'nin soğurmalı soğutma sistemlerinden farkı yoğuşturucunun düşük, buharlaştacının yüksek basmçta çalışmasıdır. SSY ile mevcut ısı kaynaklan daha yüksek sıcaklıkta ısı kaynağı olarak kullanılabildiği gibi, bir ısıtma sisteminin sirkülasyon suyunun sıcaklığının yükseltilmesinde de kullanılabilir. SSY'nin performans parametrelerinin belirlenmesi için bir analiz. yöntemi geHştirilmiş ve sistemin serbestlik derecesi belklenmiştir. Çalışmada ayırıcı çıkışındaki buharın ayırıcı sıcaklığında ve kütle derişirninin 0,999 olduğu varsayılmıştır. SSY'nin teorik etkinliği, pratik işlerlik etkinliği ve yüksek sıcaklık ısı değiştiricisinin çıkış sıcaklığı, ısı kaynağı sıcaklığı ve kaynak aynm boyutsuz parametresi ile değişimi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar grafikler halinde verilmiş ve literatürdeki sonuçlarla karşüaştmlrnıştır. Bilim Kodu : 625.02.02 Anahtar Kelimeler : Soğurmalı Sistemler, Sıcaklık Yükselteci, Termodinamik Analiz Sayfa Adedi : 127 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ö. Ercan ATAER
Özet (Çeviri)
THERMODYNAMIC ANALYSIS OF CLOSED CYCLE ABSORPTION HEAT TRANSFORMER WORKING WITH H20/NH3 AND DETERMINATION OF nUREVERSSIBILITTES ON THERMAL PROCESSES ( M. Sc. Thesis ) Gürkan ARI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1996 ABSTRACT In this study, thermodynamic analysis of absorption heat transformer working with water / ammonia working fluid pair and irreversibilities on the thermal processes are determined. The absorption heat transformer consists of a condenser evaporator, absorber, generator, expansion valve, pump and heat exchangers. The difference between the absorption heat transformer and classical absorption refrigeration system is that as the condenser works at low pressure, evaporator works at high pressure. Existing heat sources at low temperatures may be used as high temperature heat sources and the temperature of circulation water of some thermal system may be increased to the desired value by using absorption heat transformers. A method of analysis is developed and the performance's parameters of absorption heat transformer and the degrees of freedom of the system are calculated. In the analysis it is assumed that at the generator outlet the ammonia concentration is 0.999 and the vapor is at generator temperature. In the analysis the variations of COP, (ECOP)pta and the outlet 'temperature of high temperature heat exchanger with heat source temperature and source division dimensionless parameters are investigated and the results are given by tables. Science Code : 625.02.02 Key Words : Absorption Systems, Heat Transformer, Thermodynamic Analysis Page Number : 127 Adviser : Prof. Dr. Ö. Ercan ATAER