Ortaokul öğretmenlerinin ve öğrencilerinin eğitim bilişim ağı (EBA) platformu hakkındaki görüşleri: Hatay ili örneği
Middle school teachers and students opinions about the educational informatics network platform: The example of Hatay province
  1. Tez No: 551652
  2. Yazar: ERDEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN TARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı, Fırsatları Arttırma İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi ana bileşenlerinden olan eğitsel e-içerik sağlanması ve yönetilmesi amacıyla Yenilik Eğitim Teknolojileri Müdürlüğü (YEĞİTEK) tarafından geliştirilen öğretmen ve öğrencilerin ücretsiz kullanımına sunulan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) eğitim platformunun yenilenen ve zenginleştirilen içeriğiyle ilgili öğretmen ve öğrenci görüşlerini tespit etmektir. Araştırmanın evrenini; 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Hatay'da Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda görev yapan öğretmenler ve öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Fatih Projesi altyapısı yer alan okullarda çalışan 180 öğretmen ve 1219 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. EBA'yı kullanım amaçları ve EBA hakkındaki görüşlerini belirlemek için“Öğretmenlerin Eğitim Bilişim Ağı'nı (EBA) Kullanım Amacı ve EBA Hakkındaki Görüşleri Anketi”; öğrencilerin EBA'yı kullanım amaçları ve EBA hakkındaki görüşlerini belirlemek için ise“Öğrencilerin Eğitim Bilişim Ağı'nı (EBA) Kullanım Amacı ve EBA Hakkındaki Görüşleri Anketi”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmen ve öğrencilerden, hazırlanan anketler yoluyla elde edilen verilerin tümü SPSS 20 for Windows paket programı ile analize tabi tutulmuştur. Betimsel istatistiklerde frekans, yüzde ve farklı değişkenlerin birbiriyle ilişkilerini göstermek için çapraz tablo kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına genel olarak bakıldığında, öğretmenlerin EBA'yı sık kullanmadığı, EBA'da içerik üretme, paylaşmadan ziyade var olan içeriği kullandığı, EBA'yı bilgisayar, akıllı tahtada en çok kullandığı, EBA kullanım süresi, eğitim türü, cinsiyetin EBA kullanımını pek etkilemediği, özellikle ders içeriği olan branşların EBA'yı kullandığı, EBA'da içerik, ders, kurs bölümlerinin en sık kullanıldığı EBA'nın yararlı, gerekli ancak yetersiz olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin EBA'yı bilgisayarda daha çok kullandığı, EBA Ders, İçerik, E-Kurs bölümlerinin en sık kullanıldığı, sınıflar arasında kullanımda belirgin fark varken, cinsiyetler arasında farkın olmadığı tespit edilmiştir. Eğitsel oyun, çizgi film gibi değişik uygulamaların artması gerektiğini, konu anlatım videolarının sıkıcı olduğunu, EBA duvarım ve mobil uygulamanın geliştirilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Öğrenciler ve öğretmenler yeni versiyon EBA'nın eskiye nazaran daha iyi olduğunu ancak yeni geliştirilen uygulamaların istenen düzeyde olmadığını belirtmişlerdir. EBA'da e-sınav, not değerlendirme, e-devlet gibi EBA'nın e-okul, mebbis vb. eğitimle ilgili uygulama yazılımlarının EBA'ya entegre edilmesi, kişilerin EBA'da dijital kimlik gibi resmi okul e-posta hesaplarının olması, EBA'nın öğrenciler ve öğretmenlerin erişmesi için internet bağlantısı gerektirmemesi EBA kullanımını arttırabileceği konusunda tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is determine the opinions of the teachers and students about the renewed and enriched content of the educational informatics network (EBA) also known educational platform which was developed by the directorate general for innovation and education technologies (YEĞİTEK) and came into use of the teachers and students freely for the purpose of providing e-content and directing the enhancement for the movement to increase opportunities and technology(FATIH Project). The teachers who teach and the students who have education at secondary schools which are attached to ministry of education in Hatay between 2018 and 2019 form the population of the research. One hundred and eighty teachers and one thousand and nineteen students who are at secondary schools which are in Fatih Project form the research sample. The questionnaire form was used as a data collection tool in the research. The questionnaire related to aim of the teachers' using educational informatics network and their views about educational informatics network was used to determine their aims of using educational informatics network and their views about educational informatics network. The questionnaire related to aim of the students' using educational informatics network and their views about educational informatics network was used to determine their aims of using educational informatics network and their views about educational informatics network. All the data which was collected through the prepared questionnaires from the teachers and the students who participated in the research was analyzed by the way of the SPSS 20 for Windows packaged software. Crosstab was used to show the relationships among frequency, percentage and different variances in descriptive statistics. When it was looked at the results of the research in general, it was identified that the teachers did not use educational informatics network (EBA) very often, used the content which existed there instead of producing or sharing on educational informatics network, used it on informatics and smart board mostly. It was also determined that the operating time, the type of education and the gender did not affect the usage of educational informatics network, the teachers whose branches had content on educational informatics network used it more often, the parts of content, lessons and courses were used most and educational informatics network was useful, necessary, but sleazy. In addition to this, it was necessary that the number of the applications such as educational games and cartoons should be increased. The videos of the lessons were boring and the wall of educational informatics network and mobile applications should be developed were determined as well. The students and the teachers said that the new version of educational informatics network was better than the former one, but the new developed applications were as good as they were wanted. It was advised that application softwares such as e-school, ministry of national education data processing systems should be integrated into educational informatics network (EBA) like the e-exam, evaluation of marks on educational informatics network, people should also have formal school e-mail accounts on educational informatics network (EBA) like having digital id, educational informatics network (EBA) should not require internet connection to be accessed by the teachers and the students. All of these facilities may increase the usage of educational informatics network (EBA).