200 numaralı Sivas şer'iyye sicili transkripsiyonu ve değerlendirme
Sivas sherry registry transcryption 200
- Tez No: 551675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Çalışma konusu olarak seçtiğimiz 200 Numaralı Sivas Şer'iyye Sicil defteri kaba olarak 19. yüzyılın ilk çeyreğinde mahkemeye intikal etmiş davaları ihtiva etmektedir. Bahsi geçen kayıtlarda veraset, boşanma, miras, alacak verecek davaları, mülk satışları, vakıf belgeleri, azil ve atamalar gibi muhtelif davaları konu almaktadır. Tez giriş kısmı dışında iki ana bölümü içermektedir. Giriş kısmında Sivas tarihi ve coğrafyası 19. yüzyıl başlarına değin ele alındıktan sonra birinci kısımda şer'iyye sicillerinin genel hatları, mahkemeler ve bu mahkemelerdeki görevlilere yer verildikten sonra 200 Numaralı Sivas Şer'iyye Sicili içerisinde ihtiva eden belgelerin türleri okuyucuya kolaylık sağlaması amacıyla yüzeysel olarak anlatılmıştır. Akabinde bugüne değin Latin harflerine kazandırılmamış olan 200 Numaralı Sivas Şer'iyye Sicil kayıtlarının transkripsiyonu verilerek değerlendirmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The number 200 Religious Registry of Sivas which we have chosen as the subject of the study, contains the cases that have been submitted to the court in the first quarter of the 19th century. In these records, it deals with various cases such as inheritance, divorce, inheritance, assets and liabilities cases, property sales, foundation documents, dismissal and appointments. The thesis includes two main sections outside the introduction. In the introduction section, history and geography of Sivas until the beginning of the 19th century was discussed, then in the first part, general lines of the religious registries, courts and officials in these courts were included and after that, the types of documents containing the number 200 Religious Registry of Sivas are described as superficially in order to facilitate the reader. Subsequently, the number 200 Religious Registry record transcription of Sivas, which has not been acquired in Latin letters, has been given and subjected to evaluation.