Association of relationship obsessive-compulsive symptoms with depression, anxiety and stress: Marriage and child related factors as moderators
İlişkisel obsesif kompulsif bozukluk ile depresyon, anksiyete ve stresin ilişkisi: Moderatör olarak evlilik ve çocukla ilgili faktörler
  1. Tez No: 551683
  2. Yazar: ELİF PARLAPAN BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BİKEM HACIÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma partner odaklı obsesif kompulsif semptomların depresyon, anksiyete ve stres ile olan ilişkisinde, çocuk odaklı obsesif kompulsif semptomların ve evlilik yaşamıyla ilgili değişkenlerin düzenleyici rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle çocuk temalı obsesif-kompulsif semptom şiddetinin ölçülmesine olanak tanıyacak Çocuğa İlişkin Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği (ÇİOKBÖ) Türkçe'ye uyarlanarak psikometrik özellikleri değerlendirilmiş, daha sonra ise ayrık hiyerarşik regresyon analizleri kullanılarak söz konusu değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu amaçla evli, en az bir çocuk sahibi ve Türkiye'de yaşayan 268 yetişkin bireyden veri toplanmıştır. Yapılan geçerlilik ve güvenirlik çalışmasının sonuçları, PROCSI-PC'nin Türkçe versiyonunun faktör yapısının, orijinalinden farklı olarak dört faktörlü bir yapıya sahip olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak sonuçlar, PROCSI-PC'nin eş zaman geçerliliği ve yordayıcı geçerliliğe sahip olduğunu ve yüksek iç tutarlılığının olduğunu göstermiştir. İkinci aşamada, araştırmanın asıl amacı olan düzenleyicilik analizleri yapılmış ve çocuk odaklı obsesif kompulsif semptomların partner odaklı obsesif kompulsif belirtiler ile depresyon ve stres arasında düzenleyici rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak evlilikle ilgili faktörlerden evlilik doyumunun da partner odaklı obsesif kompulsif belirtiler ile anksiyete ve stres arasında düzenleyici rol oynadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the moderator role of child-focused obsessive-compulsive symptoms and variables related to marital life in relationship between partner-focused obsessive-compulsive symptoms with depression, anxiety, and stress. For this purpose, firstly, the psychometric properties of the Parent-Child Related Obsessive Compulsive Inventory (PROCSI-PC), which assesses the child-related obsessive-compulsive symptoms, were evaluated by adapting it to Turkish. Then, the relationships between the variables were evaluated by using separate hierarchical regression analyses. With this purpose, the data were collected from 268 individuals who were married and had a child living in Turkey. The results of the validity and reliability study showed that the Turkish version of PROCSI-PC had a four-factor structure, unlike the original form. In addition, the results revealed that PROCSI-PC had concurrent and predictive validity and has high internal consistency. In the second stage, moderation analyses showed that parent-child focused OC symptoms played a moderator role between partner-focused obsessive-compulsive symptoms and depression and stress. In addition to this, among the marriage-related factors, marital satisfaction played a moderator role between partner-focused OC symptoms and anxiety and stress.