Halk eğitimi merkezlerinde açılan yabancı dil kurslarına katılım örüntüleri
The patterns of participation of foreign languages at public education centres
- Tez No: 551684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİYE SAYILAN KOCAYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, Ankara ilinin Çankaya, Yenimahalle,Keçiören, Mamak ilçelerinde bulunan Halk Eğitimi Merkezlerinde 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı bahar döneminde açılan İngilizce ve Arapça kurslarına kayıtlı kursiyerlerin demografik özellikleri ve güdüsel yönelimleri incelenmiştir. Betimsel tarama modelinde tasarlanan bu çalışmada nicel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Çankaya, Yenimahalle, Keçiören ve Mamak Karaağaç Halk Eğitim Merkezlerinde İngilizce ve Arapça kurslarına kayıtlı 310 kursiyer oluşturmaktadır. İki bölümden oluşan anket formu ile veriler toplanmıştır. İlk bölümde kursiyerlerin sosyo-demografik özelliklerine yönelik sorular; ikinci bölümde katılımcıların güdüsel yönelimlerini belirleyecek olan Boshier'in Eğitime Katılım Ölçeği yer almıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 21.0 paket programında frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız t-testi ve ANOVA (tek yönlü varyans analizi) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre İngilizce ve Arapça kurslarına katılan kursiyerlerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, medeni durumu, çalışma durumu, gelir durumu, daha önce bir Halk Eğitimi Merkezi yabancı dil kursuna katılma durumu gibi demografik özellikleri ile güdüsel yönelimleri farklılık göstermektedir. Kursiyerler ağırlıklı olarak İngilizce kursuna katılmaktadır ve büyük bir çoğunluğu kadındır. Kursiyerlerin başat güdüsel yöneliminin iletişim geliştirme yönelimi olduğu, en düşük ortalamaya sahip güdüsel yönelimin ise aile birliği yönelimi olduğu saptanmıştır. Kursiyerlerin güdüsel yönelimleri demografik özelliklerine de göre değişmektedir. Güdüsel yönelimlerin alt maddeleri ortalamalarında belirgin farklılık ortaya çıkmıştır. Katılımın çok olduğu diğer şehirlerde demografik özellikler ve güdüsel yönelimleri üzerine araştırmalara ihtiyaç vardır. Ayrıca, İngilizce ve Arapça dili kurslarındaki katılımcıların demografik özellikleri ile güdüsel yönelimleri arasındaki ilişki göz önüne alınarak katılımcıların ihtiyacına yönelik daha etkili ve uygun programlar ve kurs materyalleri hazırlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, demographic characteristics and motivational orientations of trainees who participated in foreign language courses at Public Education Centres in Çankaya, Yenimahalle, Keçiören, Mamak districts of Ankara in 2017-2018 academic year are analyzed. This research adopts a quantitative research technique and a descriptive survey model is conducted. The study group of this research comprises of 310 trainees enrolled in English and Arabic courses at Çankaya, Yenimahalle, Keçiören and Mamak Karaağaç Public Education Centers. The data is gathered by a questionnaire consisted of two parts. In the first part, there are questions about socio-demographic characteristics, and in the second part there is Boshier's Educational Participation Scale which is going to determine participants' motivational orientations. The collected data is analyzed in IBM SPSS 21.0 Package Program through the use of frequency (f), percentage (%), arithmetic average, standard deviation, independent t-test and ANOVA. According to the findings of the research, English and Arabic course trainees' demographic characteristics such as sex, age, educational level, marital status, working condition, income condition, condition of participation to Public Education Centre courses before and their motivational orientations differ. Trainees mostly attend English courses, and most of them are woman. The dominant motivational orientation of trainees is communication improvement and the least averaged motivational orientation is family togetherness. Motivational orientations of trainees also differ in terms of their demographic characteristics. An explicit difference has arisen at the averages of the items of motivational orientations. There is a need for researches about demographic characteristics and motivational orientations in the cities where trainees participate much. Furthermore, more efficient and appropriate programs and course materials can be prepared by considering the relation between demographic characteristics and motivational orientations of trainees at English and Arabic courses.