Kur'ân-ı Kerîm'de teslimiyet
The concept of surrender in the Qur'an
- Tez No: 551685
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmamızda Kuran'ı Kerim'de teslimiyet olgusu üzerinde durulmuştur. Teslimiyet, insanın fıtratında yer alan bir duygudur. İnsan, bu duyguyu yaratıcısının rızası doğrultusunda ona teslim olarak yönlendirebileceği gibi, kendi benliğine ve şeytana teslim olarak ta olumsuz yönde kullanabilir. Çalışmamızın birinci bölümünde teslimiyet kavramının terim ve lügat anlamları üzerinde durulmuş ve ayetlerden misallerle açıklamaya gidilmiştir. Ayrıca bu kavramla yakın anlam içeren iman, İslam, tevekkül, sıdk, rıza vb. kelimeler de ele alınarak ifade ettikleri anlamlar ayetler örnekliğinde belirtilmiştir. Kur'an'da Hz. Muhammed, Hz. İbrahim, Hz. Yakup, Hz. Yusuf ve diğer peygamberler başta olmak üzere inananların teslimiyet örnekleri; Şeytan, Firavun, Nemrut ve inanmayan kavimlerin teslimiyetsizlik örnekleri genişçe yer almaktadır. İkinci bölümde de Allah'a ve Peygambere teslimiyet esasları üzerinde durulduktan sonra Yüce Kitabımızda yer alan bu örnekler çerçevesinde dinimizde teslimiyetin ne anlamda olduğu, olumlu ve olumsuz teslimiyet kavramları, teslimiyetin nasıl ve ne şekilde olması gerektiği ve neticeleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, the concept of surrender in the Qur'an is emphasized. Surrender is an emotion in human fıtrat. A human being can direct this feeling to the surrender of the creator as a surrender and use it as a surrender to his own self and to the devil. In the first part of our study, the meaning of the concept of surrender and the meanings of the terminology are emphasized and verses are explained with examples. In addition, this concept with the meaning of faith, Islam, trust, siddiq, consent, etc. The meanings they have expressed in the words are indicated in the case of verses. Hz. Muhammad, Hz. Abraham, Hz. Jacob, the Prophet. Samples of surrender of believers, especially Joseph and other prophets; Sins, Pharaoh, Nimrod, and non-believing tribes have been extensively exposed. In the second part, after focusing on the principles of surrender to Alah and the Prophet, in the context of these examples in our Supreme Book, the concepts of surrender in our religion, the concepts of positive and negative surrender, how and what the surrender must be and the results are emphasized.