Arap dilinde marife isimler ve marifelik-nekreliğin anlam üzerindeki etkisi
Definitive nouns and definiteness in Arabic language–effects of ambiguity on meaning
  1. Tez No: 551696
  2. Yazar: ŞEYDA HANIM YİĞİTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SARMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Arapçada isim, fiil ve harf olmak üzere üç kelime çeşidi vardır. Bunlardan biri olan ismin anlamını belirlilik açısından ele alan marifelik nekrelik konusu, kastedilen mananın doğru bir şekilde anlaşılması ve yorumlanması için büyük önem arz etmektedir. Araştırmamız giriş, üç bölüm ve sonuçtan meydana gelmektedir. Girişte araştırmanın konusu, amacı, yöntemi ve kavramsal çerçeve hakkında genel bilgi verilmiştir. Birinci bölümde marife isim olan zamir, hâs (özel) isim, işâret isimleri, mevsul isimler, başına lam-ı tarif gelen isimler, marifeye muzaf olan isimler ve nekre-i maksude konuları; ikinci bölümde nekre isim ve çeşitleri örneklerle anlatılmıştır. Üçüncü bölümde marife ve nekre kelimelerin anlam üzerindeki etkileri Arapça eserlerden, hadislerden ve ağırlıklı olarak ayetlerden örnekler verilerek ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise konu genel olarak özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are three types of words in Arabic language, namely nouns, verbs and letters. Among them, the subject of definiteness and indefiniteness which deals with the meaning of the nouns in terms of definiteness is of utmost importance for the correct understanding and interpretation of the implied meaning. This study consists of introduction, three parts and conclusion. Introduction part provides general information about the subject matter, objectives and conceptual framework of the study. First part deals with pronouns as definite noun, proper nouns, demonstrative nouns, adjective affixes (mevsul nouns), nouns with ال prefixes genitives of possessive constructions and implied meaning of the indefinite nouns (nekre-i maksude) whereas second part deals with indefinite noun and its types along with several examples. In the third part, the effects of definite and indefinite words on the meanings are studied under the light of examples from Arabic works, hadits and particularly verses of Koran. In conclusion, the subject matter of the study is broadly summarized.