Metalden eşya imal eden atölyelerde çalışan 12-19 yaş gurubu çırak işçilerin iş kazaları konusunda bilgi, tutum ve davranışları
- Tez No: 55170
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
IV METALDEN EŞYA İMAL EDEN ATÖLYELERDE ÇALIŞAN 12-19 YAŞ GRUBU ÇIRAK İŞÇİLERİN İŞ KAZALARI KONUSUNDA BİLGİ, TUTUM VE DAVRANIŞLARI (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Adnan A?IR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1996 ÖZ Bu araştırma, Ankara'da Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi (OSTİM)'ndeki metalden eşya imal eden atölyelerde çalışan 12-19 yaş grubu çırak işçilerin iş kazaları konusunda bilgi, tutum ve davranışlarına yönelik yapılmıştır. Araştırmanın evrenini OSTİM Sanayi Merkezi'ndeki metalden eşya imal eden 2500 atölye ve buralarda çalışan çıraklar oluşturmuştur. Basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle 260 iş yeri tespit edilmiş ve buralarda çalışan çıraklardan birer kişi rastgele yöntemiyle seçilerek araştırma kapsamına alınmıştır. Çırakların % 38.5'u iş kazası geçirmiş, % 32.7'si çevresinde geçirilen bir iş kazasına tanık olmuştur. İş kazaları daha çok freze, torna tezgâhı, planya ve pres'de meydana gelmiştir. Makinaların çoğunda makina koruyucusu bulunmamaktadır. İş yerinde bulunan kişisel koruyucu malzemeler yetersizdir. Mevcut olanlar da çıraklarca yeterince kullanılmamaktadır.Çırakların iş kazalarından korunma ve ilk yardım konusunda bilgi düzeyleri yetersizdir. Çıraklık eğitimi, bireylerin bilgi düzeyini fazla etkilememektedir. Müfredat programlarında bu konuda bir ders bulunmamaktadır. Bu eğitimi alanlarla almayanlar arasındaki fark, bilgi puanı yönünden istenilen düzeyde değildir.
Özet (Çeviri)
VI THE KNOWLEDGE, ATTITUDE AND PRACTICE ON OCCUPATIONAL ACCIDENTS OF 12-19 AGE GROUP APPRENTICES WORKING IN THE WORKSHOPS MANUFACTURING METAL GOODS (Master of Science) Adnan A?IR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHONOLOGY JANUARY 1996 ABSTRACT This survey has been carried out to define the knowledge, attitude and practice on occupational accidents of 12-19 age group apprentices working in the workshops manufacturing metal goods in Ankara OSTİM Industry Center. The space of the survey covers the 2500 workshops manufacturing metal goods in Ankara OSTİM Industry Center and the apprentices working in these workshops. By simple sampling method, 260 workshops were determined and only one apprentice from each workshop was involved in the survey by the same method. 38.5 % of apprentices already experienced an occupational accident while 32.7 % of them witnessed at least one accident in their environment. The occupational accidents mainly occured on milling cutter, long-plane and pressing machine. Most of thevü machines did not have any protector. The present personal protectors in the workshops have been found to be insufficient. Moreover, they are not used by the apprentices properly. The knowledge level of the apprentices concerning accident prevention and first aid has also been found to be insufficient. The apprenticeship training does not effect their knowledge level. There is no subject in this field in their training curriculum. The difference between those who underwent the apprenticeship and not is not at the expected level in terms of their knowledge.