Kentlerdeki hemşehrilik ilişkisinin iktisadi girişimciliğe yansımaları: Malatya'dan İstanbul'a göç eden girişimciler
The reflecti̇ons of the relati̇onship of fellow-townsmenship in cities on financial entrepreneur: Entrepreneurs who migrate to İstanbul from Malatya
- Tez No: 551711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KORALTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, İşletme, Economics, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sosyal bir olgu ve güçlü bir ağ olan“hemşehrilik”, Türkiye toplumunun vazgeçilmez ilişki türlerinden biridir. Günlük hayatta yeni tanışılan bireylere ilk yöneltilen sorulardan biri,“Nerelisin?”olmaktadır. Hemşehrilik, aslında esas memleketinden göç etmiş bireylerin memleketine dair duyduğu özlemin ve muhayyilenin bir yansımasıdır. Memleketten uzakta anlam kazanan bu ilişki türü, yalnızca sosyal yaşamı değil, ekonomik ilişkileri de önemli ölçüde etkilemektedir. Fakat bu etkilerin boyutu veya sürekliliği bilinmemektedir. Bu çalışmada, kentlerdeki hemşehrilik ilişkisinin iktisadi girişimciliğe yansımalarını araştırmak amaçlanmıştır. Bu yansımaların boyutu ve sürekliliği araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada, girişimcilik ve göç kavramlarına dair literatür araştırması yapılmış, Malatya'dan İstanbul'a göçün eski dönemlerdeki hemşehrilik dayanışmasına dair araştırmalara yer verilmiş ve Malatya'dan İstanbul'a göç etmiş 13 girişimciye dair yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat yöntemiyle bir nitel araştırma yapılmıştır. Yapılan görüşmeler neticesinde elde edilen bulgulara göre; Malatya'dan İstanbul'a göç, gelenekselleşmiş ve babadan oğula miras gibi bırakılır hale gelmiştir. Önceki kuşaklarda kışın İstanbul'da hamallık yahut çaycılık yaparak para kazanmak; baharda dönüp tarla ekip biçmek şeklinde mevsimsel göç olmuşken sonraki kuşaklarda ekilecek tarlaların azalması sebebiyle daimî göç halini almıştır. Her iki göç türünde de temel dinamik hemşehrilik ilişkileri olmuştur. İstanbul'da ilk iş buldukları yahut yerleştikleri yer mutlaka bir hemşehri yanı olmuştur. Fakat son kuşakta (70-80'li yılların göçmenleri) hemşehrilik bağları ilk aşamada ekonomik birliktelik şeklinde iken sonraki dönemlerde gelişen süreç ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma halini almıştır. Önceleri bir hemşehrisi sayesinde iş bulan ve bu sayede kendi işletmesini de kuran Malatyalı girişimciler, ortaklarını, çalışanlarını, tedarikçilerini Malatyalılardan seçmeye gayret ederken sonraları şehrin getirdiği bazı özellikler ve ekonomik koşullar sebebiyle Malatyalı girişimcilerin hemşehrilik ilişkileri sosyal yardımlarda bulunma, destek olma, yol gösterme şekillerinde değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
“Fellow-townsmenship”, which is a social phenomenon and a strong network, is one of the indispensable relationship types of Turkish society. One of the first questions asked to newly acquainted individuals in daily life is“Where are you from?”. Fellow-townsmenship is a reflection of the longing and the imagination of the people who actually emigrated from the hometown. This type of relationship which becomes meaningful far away from the hometown affects not only social life but also economic relations considerably. However, the extent or continuity of these effects is not known. In this study, it is aimed to investigate the reflections of citizenship relations in the city on the economic entrepreneurship. The size and continuity of these reflections are the subject of the research. In the study, a literature on the concepts of entrepreneurship and immigration has been researched, and the researches on fellow-townsmenship solidarity in the previous periods have been included in terms of the immigration from Malatya to Istanbul, and a qualitative research has been conducted with semi-structured in-depth interview method for 13 entrepreneurs who migrated from Malatya to Istanbul. According to the findings obtained as a result of the discussions; the migration from Malatya to Istanbul has become traditional and left from father to son as legacy. While seasonal migration in earlier generations has occurred by making money with porterage or tea making in Istanbul in the winter, and by the field cultivation by returning to the hometown in the spring, it has become a permanent migration in the next generations, because of the decrease in the fields to be cultivated. The main dynamic citizenship relationships have occurred in both migration types. The place where they found their first job or where they settled in Istanbul was definitely near a fellow countryman. But while the citizenship ties were in the form of economic unity in the last generation (the immigrants of the 70-80s) in the first phase, it became a social cooperation and solidarity with the developing process in the following periods. The Malatya-based entrepreneurs, who initially found job through a fellow countryman and thus established their own business, tried to choose their partners, employees and suppliers from Malatya-based people, but the fellow-townsmenship relationships of the Malatya-based entrepreneurs have changed in the way of social assistance, support and guidance due to some features and economic conditions brought by the city.