Türkiye'nin üniter devlet sistemi içinde merkez yerel ilişkisinin il özel idareleri üzerinden tahlili
Central and local relations of provincial governments in unitary systems in Turkey
  1. Tez No: 551769
  2. Yazar: SAVAŞ BENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA EŞKİ UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yüz altmış yıllık bir geçmişe sahip olan İl özel idareleri, Osmanlı İmparatorluğunun katı merkeziyetçi yapısı içerisinde bir yerel yönetim birimi olarak kendisine yer bulmuş, yine merkeziyetçi anlayışın ağırlıklı olduğu farklı anayasa dönemlerinden bugüne kadar gelebilmiştir. Türkiye'de il özel idarelerinin üniter yapı içerisinde merkezle olan ilişkileri aynı zamanda yerel özerklikleri ile ters orantılı olduğundan, merkezin yerel üzerindeki vesayet yetkileri ve yeterli mali kaynak sağlanamaması, onlara merkeze bağımlı birer merkezi yönetim uzantısı görüntüsü vermiş, karar organlarının karar verme ve uygulama sistematiğinde yine merkezi yönetimin etkisi ve ağırlığıyla demokratik olmayan, yerel özerklik ilkelerine ters durumlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, üniter bir devlet olan Türkiye'de, merkeziyetçi yapı içerisinde varlığını sürdürmeye çalışan il özel idarelerinin kuruluşu, geçirdiği aşamaları ve merkezle olan ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The provincial government has a history of 160 years. The constitutional history of provincial administrations has a central understanding. provincial organizations are financially dependent on the center, especially in the unitary structure. relations with the center are inversely proportional to local autonomy. local governments are financially committed to the center and seem to be the extension of these organizations. In this study, the relations of provincial administrations under central government with the center are discussed.