Short track sporcularının atılganlık ve sahte benlik düzeyleri arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the relationship between the level of assertiveness and false self of short track athletes in terms of different variables
- Tez No: 551770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNER GÜLBAHÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; Short Track Sporcularının Atılganlık ve Sahte Benlik Düzeyleri Arasındaki İlişkinin Farklı Değişkenler Açısından incelenmesidir. Çalışma 2018–2019 yılında Erzurum ve Kocaeli İlinde short track sporu yapan 44 kadın ve 64 erkek sporcu olmak üzere toplam 108 sporcu üzerinde yürütülmüştür. Yöntem: Kişiler arası ilişkilerde atılganlığın ölçülmesi amacıyla Rathus Atılganlık Envanteri (Rathus, 1973) kullanılmıştır. Bu envanter farklı kültürlere uygulanması, kısa oluşu, değerlendirmesinin kolay oluşu gibi avantajlar taşımaktadır. Voltan (1980) tarafından Türkçe 'ye uyarlanmıştır. Weir ve Jose (2010) tarafından sahte benlik ile ilgili durum ve özellikleri ölçmek amacıyla geliştirilen Sahte Benlik Algısı Ölçeği yetişkinler için kullanılmıştır.. Ülkemizde Akın, Demirci, Yılmaz ve Işık (2013) ortak çalışmaları sonucunda ölçeğin geçerlik ve güvenirliğini yaparak bu ölçeği ülkemizde de kullanmaya hazır hale getirmişlerdir. Verilerin analizi için; Araştırmada, ölçekler aracılığı ile elde edilen verilerin analiz edilebilmesi için önce verilerin işlenmesiyle ilgili çalışmalar yapılmıştır. Bunun için öncelikle, short track sporcularının doldurduğu anketler detaylı bir şekilde kontrol edilmiştir. Eksik ya da yanlış doldurulan anketler değerlendirmeye alınmamıştır. Daha sonra araştırmaya uygun olan anketler, bilgisayara aktarılıp, verilerin analizinde değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Verilerin analizi için; SPSS 22.00 paket programı vasıtasıyla veriler bilgisayara aktarılıp işlenmiştir. Verilerin analiz edilmesinde tanımlayıcı analiz teknikleri kullanılmıştır. Bunlar; Frekans, aritmetik ortalama, standart hata, standart sapma ve yüzdelik dağılımdır.
Özet (Çeviri)
Objective: the aim of this study is to investigate the relationship between the assertiveness and false levels of short track athletes in terms of different variables.The study was conducted on 108 athletes, including 44 women and 64 male athletes, in Erzurum and Kocaeli province in 2018-2019. Method: Rathus Assertiveness schedule (Rathus, 1973) was used to measure assertiveness in interpersonal relationships. This inventory has advantages such as the implementation of different cultures, short formation and easy evaluation. Adapted to Turkish by Voltan (1980). Weir and Jose (2010) developed a fake self-perception scale designed for adults to measure the status and characteristics of the fake self-perception. Akın, Demirci, Yılmaz and Işık in our country (2013) as a result of joint studies, the validity and reliability of the scale by making this scale in our country are ready to use. For the analysis of the data; in the research, before the analysis of the data obtained by means of scales, studies on the processing of the data were carried out. First of all, the surveys of short track athletes have been thoroughly checked. Incomplete or misplaced questionnaires are not evaluated. The questionnaires were then transferred to the computer and evaluated in the analysis of the data. For the analysis of the data, the data was transferred to the computer via the SPSS 22.00 package program. Descriptive analysis techniques were used to analyze the data. These are the frequency, arithmetic mean, standard error, standard deviation, and percentage distribution.