Kozmopolitan demokrasi tartışmaları
Discussions of cosmopolitan democracy
  1. Tez No: 551775
  2. Yazar: ZÜBEYR ŞAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS SÖĞÜTLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, geri döndürülemez bir süreç olan küreselleşme sürecinin kontrolsüz ve devingen yapısından kaynaklanan olumsuz sonuçlarını evcilleştirebilmek için ortaya çıkan projelerden biri olan kozmopolitan demokrasiyi tartışmaktadır. Bugünün koşulları altında dünyada yeni bir küresel düzen tartışmalarına olan ilgi artmaktadır. Bu ilginin sebebi ise bugün gelinen noktada küreselleşmenin yıkıcı ve kontrol edilemez sonuçlarında aranmalıdır. Bu bağlamda, bu çalışmanın ilk bölümde küreselleşme süreci ve onun sonuçları irdelenmiştir. İkinci bölümde, birinci bölümle bağlantılı olarak küreselleşmenin bir eleştirisi olan kozmopolitan demokrasi projesi anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, kozmopolitan demokrasi anlayışının küreselleşmeye yönelik getirdiği itirazlar ve yeni yönetsel çözüm önerileri irdelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise kozmopolitan demokrasiye yönelik olarak getirilen eleştiriler sırayla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work discusses the cosmopolitan democracy project, which is one of the projects that has emerged in order to tame the negative consequences arising from the uncontrolled and dynamic structure of the globalization process, which is an irreversible process. As a result of today's conditions, there is a growing interest in the debate on a new global order in the world. The reason for this interest should be found in the destructive and uncontrollable consequences of globalization. In this context, in the first part of this work, are examined the globalization process and its results. In connection with the first part, in second part, has been tried to be understood the cosmopolitan democracy project which is a critique of globalization. In this direction, are examined the objections of cosmopolitan democracy mentality towards globalization and its new managerial solution offers. In the last part, have been discussed criticisms of cosmopolitan democracy.