A transnational public sphere still in the making: Comparative analysis of global news televisions' coverage of Eurozone debt crisis summit
Natamam bir ulusötesi kamusal alanı: Euro Bölgesi borç krizi zirvesinin küresel haber kanallarındaki karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 333953
  2. Yazar: SARPER DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL NALÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sınırların ortadan kalktığı, bağlantıların arttığı ve daha önce görülmemiş bir katılımcılığın tanımladığı söylenen bir dönemde sınırötesi TV kanallarının ve bilgi ve iletişim teknolojilerinin insanın demokratik potansiyelini nihayet görülmemiş bir seviyeye yükselttiğini iddia etmek en iyi ihtimalle kolay bir çaba olarak adlandırılabilir. Enformasyon üretiminin birden çok kaynak tarafından yapıldığına dair kanıtlar olsa da bu öneriyi zamansız olarak nitelemek mümkündür. Bu çalışma küresel finansal pazarlar, sınırların bulunmadığı iletişim teknolojileri, ulusötesi şirketler ve küresel tüketim kültürünün oluşturduğu ?küresel dünyayı? kapsayıcı ve katılımcı bir ulusötesi kamusal alandan ayırmaktadır. Tez, barındırdığı tartışmaların kapsayıcılığı ve bu tartışmaların kendini meşrulaştırma amaçlı kullanılmasının ulusötesi kamusal alanı sorunlu bir hale getirdiğini savunmaktadır. Bunu göstermek için 7-9 Aralık 2011?de Brüksel?de gerçekleştirilen Euro bölgesi mali krizi zirvesinin 4 uluslararası haber kanalındaki yayını incelenmiştir. Euronews English, BBC World News, CNN International ve Al-Jazeera English?de yayınlanan zirveyle ilgili haberler eleştirel söylem analizine tabi tutulmuş ve söz konusu tartışmalara kimin dahil olabildiği ve tartışmaların siyasi karar alma mekanizmalarını etkileme olasılığı sorgulanmıştır. Tez, incelenen haber kanallarının küresel ya da kozmopolit olma iddialarının haber söylemlerindeki dışlayıcı öğeler nedeniyle sorgulanabilir olduğunu ileri sürmektedir. Ayrıca, haber kanallarındaki haber anlatım pratiklerinin sınırlayıcılığı da göz önünde bulundurulmuş ve ulusötesi kamusal alanın bazı grupların bu alanda temsiliyetlerinin engellenmesine ve karar alımına katılıp katılmadıklarına bakılmıştır. Anahtar Kelimeler (Türkçe) 1) ulusötesi kamusal alan 2) küresel medya 3) haber kanalları 4) eleştirel söylem analizi 5) Euro Bölgesi borç krizi 5
Özet (Çeviri)
In an age where the world is often described as interconnected, borderless or more participative than ever, assuming that cross-border TV networks and ICTs have finally brought the democratic human potential to an unprecedented level is an undemanding effort at best. Although there are proofs that the production of information is done by more actors than ever, many scholars find that suggestion untimely optimistic. Building on that, this paper differentiates global markets, borderless communication technologies, transnational conglomerates and a global culture of consumption that make up the ?globalized world? from an inclusive and participative transnational public sphere. The paper will argue that questions on inclusiveness of the debate and the use of this ?debate? as a tool of self-legitimation problematize any transnational public sphere. To illustrate that, the summit on Eurozone debt crisis that took place on 7-9 December 2011 in Brussels and it?s coverage on four cross-border news televisions will be analyzed. The news items aired on Euronews English, BBC World News, CNN International and Al-Jazeera English on the summit will be subject to a comparative discourse analysis in regards to who gets to join to these discussions? Is the discussion has a chance of influencing political decision-making? The paper will argue that the analyzed news networks? claim as being ?global? or ?cosmopolitan? becomes highly questionable with the detection of exclusionary discursive elements in their reporting of this event. Finally, the paper will also inquire the limitations of news narrative practices on 24 hours news televisions in an effort to discuss any further if the transnational public sphere at hand is blocking some groups? access to representation and decision-making or not. Anahtar Kelimeler (İngilizce) 1) transnational public sphere 2) global media 3) 24-hour news television 4) critical discourse analysis 5) Eurozone debt crisis