Authentic leadership perception and job-related well being relation: A study on white-goods production firms in Turkey
Türkiye beyaz eşya sektöründe otantik liderlik algısı ve iş kaynaklı iyilik hali ilişkisi
  1. Tez No: 551774
  2. Yazar: EDA HAZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORÇUN TÜREGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki beyaz eşya sektöründeki otantik liderlik ile takipçilerin işle ilgili refahı arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. İş tatmini aracısı rolü de kontrol edilmektedir. Bu çalışmada Otantik Liderlik Anketi, Minnesota Memnuniyet Anketi ve İş Kaynaklı İyilik Hali Ölçeği kullanılmıştır. Ankette 61 soru belirtilmiş ve beyaz eşya sektöründeki beyaz yakalı çalışanlardan e-posta ile 400 anket toplanmıştır. Hipotezler 359 tam anket ile analiz edilmiştir. Bu çalışmada otantik liderlik 2 boyuttan oluşmaktadır. İlk faktör, şeffaflık, dengeli işleme ve öz-farkındalık (TBS) kombinasyonundan oluşurken, ikinci faktör ise ahlak/etiktir. İş tatmini dışsal memnuniyet ve içsel memnuniyet olmak üzere iki faktörden oluşmaktadır. İşle ilgili duygusal refah, bu çalışmada olumlu duygular ve olumsuz duygular olarak iki boyut şeklinde incelenmiştir. Türkiye literatüründe otantik liderlik ve refah çalışmaları ile ilgili çok fazla çalışma yoktur. Bu çalışmanın literatüre katkı sağlaması ve işverenlerde çalışan refahının önemi hakkında farkındalık yaratması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The analyse of the relationship between authentic leadership and the followers' job related well-being at work in white-goods sector in Turkey are done in this dissertation. The job satisfaction as a mediator variable is also controlled. Authentic Leadership Questionnaire, Minnesota Satisfaction Questionnaire and Job Related Affective Well-Being Scale are conducted in this dissertation. 61 questions were stated in the questionairre and 400 questionnaires with e-mail have been collected from white collar workers in white goods sector. The hypotheses are analyzed with 359 complete questionnaires. Two factors are composing the authentic leadership in this study. The first factor is formed by the combination of transperancy, balanced processing and self- awareness (TBS), the second factor is Moral/Ethical. The job satisfaction is composed of two factors namely extrinsic satisfaction and intrinsic satisfaction. The job related affective well-being is composed of two factors in this dissertation such as positive feelings and negative feelings. There is very few study in Turkey literature related with authentic leadership and well-being relations. The expectation about this dissertation is not only to make contribution to the leadership literature but also make awareness about the importance of well-being of employees.