XVIII. yüzyılın başlarında Sohum kalesinin inşa süreci
The construction of sukhumi castle in the early 18th century
  1. Tez No: 551805
  2. Yazar: BURAK SELVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ALTUNBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nin Abhazya topraklarını fethettikten sonra bölgenin en önemli ticaret merkezi olan Sohum'daki inşa faaliyetleri ele alınmaktadır. Bölge kontrolünün sağlanması adına eskiden var olan harap haldeki kale yerine Sultan III. Ahmed'in emriyle 1723 yılında yeni bir kale inşasına başlanmış ve bu süreç 1729 yılında tamamlanmıştır. Lakin burada sadece kaba bir kale inşa edilmemiş, bu kalenin içerisinde görevlilerin, işçilerin ve halkın yaşayabileceği birçok bina da oluşturulmuştur. Bu binaların yapımı için gerekli işçiler, malzemeler, yiyecekler, nakliye için gerekli olan yük hayvanları ve gemilerin tedariki de gerek Devletin merkezi İstanbul ve gerekse çevre bölgelerden sağlanmıştır. Bu anlamda Sohum Kalesi inşa edilirken, ne gibi süreçler yaşandığı, tedariklerin hangi bölgelerden gerçekleştirildiği ve kalenin yapımında ne kadar harcama yapıldığı gibi konular detaylı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, after the Ottoman Empire conquered the territory of Abkhazia, construction activities in Sukhumi, which is the most important trade center of the region, are discussed. In order to ensure regional control, a new fortress building was started in 1723 by the Sultan Ahmed III, instead of the old ruined castle, and finished in 1729. However, not only a rough fortress was built here, but many buildings were built within this fortress where workers and the public could live. The necessary workers, materials, food, cargo animals and ships required for the construction of these buildings are supplied both from the center of the state and from the surrounding regions. In this sense, when Sukhumi Fortress was being built, the issues such as what processes were experienced, from which regions the supplies were made and how much expenditure was spent in the construction of the fortress were discussed in detail.