XVIII. yüzyılın başlarında Anadolu ve Rumeli'de Menzil Teşkilatı (9886 Nolu Maliyeden Müdevver Defterine göre)
Menzil Organization in Anatolia and Rumelia at the beginning of the XVIIIth century (According to Maliyeden Müdevver Defter No. 9886)
  1. Tez No: 837740
  2. Yazar: AHMET HALUK MAHİTAPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Osmanlı Devleti'nin iletişim mekanizması olarak görev yapmış olan menzil teşkilatının tarihini ve gelişim sürecini ele almaktadır. Özellikle H. 1111-1114 (M. 1699-1703) yılları arasındaki dönemi inceleyen çalışmanın odak noktaları şunlardır: İlk bölümde, menzil teşkilatının Osmanlı öncesi dönemde nasıl geliştiği ve benzer teşkilatların hangi coğrafyalarda var olduğuna dair tarihsel bir perspektif sunulmaktadır. İkinci bölümde, Osmanlı Devleti'nin kuruluşu ve genişlemesiyle birlikte menzil teşkilatının nasıl yapılandırıldığı ve devletin topraklarının genişlemesiyle menzil teşkilatının öneminin nasıl arttığı incelenir. Son bölümde ise, 9886 Maliyeden Müdevver Defteri üzerinden 1699-1703 yılları arasında Anadolu ve Rumeli'de bulunan menzillerin dönemin şartlarına göre detaylı bir analizi yapılmıştır. Bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetiminde hayati bir rol oynamış olan menzil teşkilatının evrimsel sürecini ve etkilerini derinlemesine anlamak için kapsamlı bir değerlendirme sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the history and development of the Ottoman Empire's communication mechanism known as the postal system, focusing particularly on the period between H. 1111-1114 (A.D. 1699-1703). The key areas of focus in this study are as follows: The first section provides a historical perspective on how the postal system evolved in the pre-Ottoman era and explores the presence of similar systems in various geographic regions. In the second section, it delves into how the postal system was structured with the establishment of the Ottoman Empire and how its significance grew with the expansion of the state's territories. The final section conducts a detailed analysis of the postal stations in Anatolia and Rumelia during the years 1699-1703 based on the 9886 Fiscal Year Records, considering the conditions of the era. This study offers a comprehensive assessment to deeply understand the evolutionary process and impacts of the postal system that played a vital role in the administration of the Ottoman Empire.