Hava-su buharı karışımının direkt temas ile su tabakası üzerinde yoğuşumunun incelenmesi
- Tez No: 55183
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAŞMET TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
III HAVA-SU BUHARI KARIŞIMININ DİREKT TEMAS İLE SU TABAKASI ÜZERİNDE YO?UŞUMUNUN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Aydın KARABEY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1996 ÖZET Bu çalışmada dikdörtgen kesitli direkt-temas kondenseri içerisinde bulunan sabit sıcaklıktaki su tabakası üzerinden geçirilen su buharı ve hava karışımının direkt-temas yoğuşumu sayısal olarak incelenmiştir. Direkt-temas yoğuşumunun fiziksel mekanizmasının formülasyonunda yoğuşamayan gazların etkileri dikkate alınırken, ara yüzey direncinin etkisi ihmal edilmiştir. Karışıma ait korunum denklemleri kotrol-hacim metodu ile cebirsel denklemlere dönüştürülmüştür. SIMPLE (Semi-Implicit Method for Pressure Linked Equations) algoritması kullanılarak yazılan bir FORTRAN programı yardımıyla, akışa ait hız, basınç, sıcaklık ve konsantrasyon dağılımları elde edilmiş ve giriş hızı, sıcaklığı, hava konsantrasyonu ile beraber kondenser boyutlarının toplam yoğuşum oranına etkileri belirlenmiştir. Toplam yoğuşum oranının, artan kondenser uzunluğu ile artarken, artan giriş hızı, hava konsantrasyonu ve kondenser yüksekliği ile azaldığı gözlemlenmiştir. Aşırı ısıtma (superheating) etkisinin ihmal edilebilir ölçüde olduğu tesbit edilmiştir. Giriş-çıkış mesafesinin artmasıyla beraber toplam yoğuşum oranının arttığı, ve bu etkinin artan kondenser uzunluğu ile daha da belirgin hale geldiği sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 625.04.02 Anahtar Kelimeler : Direkt-temas yoğuşumu, Yoğuşamayan gazlar Sayfa Adedi : 113 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Haşmet TÜRKO?LU
Özet (Çeviri)
iv ANALYSIS OF DIRECT-CONTACT CONDENSATION OF STEAM-AIR MIXTURE ON A WATER LAYER (Master of Science Thesis) Aydın KARABEY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1996 ABSTRACT In the present study, direct-contact condensation of steam and air mixture on an isothermal water layer is numerically analyzed. In the analysis, DDC (Direct-Contact Condenser) with a rectangular cross-section is used. Physical mechanism of direct-contact condensation is formulated by considering a noncondensable gas in the mixture and neglecting the mixture-water layer interfacial resistance. The control-volume formulation is used for discretization of governing equations. A FORTRAN program based on the SIMPLE (Semi-Implicit Method for Pressure-Linked Equations) algorithm is developed to simulate the velocity, temperature and the vapor mass fraction distributions. The effects of the inlet velocity, temperature and air mass fraction together with condenser dimension on overall condensation rate are investigated. It is observed that overall condensation rate decreases with increasing inlet velocity. Condensation rate also decreases with the increasing condenser height and the increasing air mass fraction in the mixture. The effect of superheating is observed to be negligible. It is also observed that the increasing inlet-outlet distance increases overall condensation rate and this effect becomes more important as condenser length increases. Science Code: 625.04.02 Key Words : Direct-contact condensation, Noncondensables Page Number: 113 Adviser : Assoc. Prof. Haşmet TÜRKO?LU