İnflamatuar barsak hastalığı tanılı hastalarda 13 valanlı konjuge pnömokok aşısına antikor yanıtının değerlendirilmesi
Evaluation of antibody response to 13 valent conjugated pneumococcal vaccine in patients with inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 551834
  2. Yazar: NİLAY ERDİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTUĞ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: İnflamatuar Barsak Hastalığı, Ülseratif Kolit ve Crohn Hastalığı olmak üzere başlıca iki hastalıktan oluşur. İBH tedavisinde, steroidler, immünomodülatörler (6-merkaptopürin, metotreksat veya azatiyoprin gibi) ve / veya biyolojik ilaçlar (infliximab, adalimumab, certolizumab veya natalizumab dahil) gibi immün baskılayıcı ilaçlar kullanılmaktadır. İBH'li hastalar aşı ile önlenebilen, ciddi ve ölümcül olabilen bazı enfeksiyonlar (pnömokokal pnömoni, influenza ve hepatit b) açısından, genel popülasyondan daha fazla risk altındadır. Pnömokokal enfeksiyonlarının aşı ile önlenebilir olması, İBH tanılı hastaların takibinde, pnömokok aşı uygulamalarının enfeksiyonlardan korunmadaki etkisini gündeme getirmiştir. İBH tanılı hastalarda PVC13'e antikor yanıtını araştıran sınırlı sayıda çalışma mevcut olup, immunsupresif kişilerde aşılara karşı oluşan antikor cevabında azalma izlenmiştir. Biz de çalışmamızda, Gastroenteroloji polikliniğinde takip ettiğimiz İBH tanılı hastalarda yapılan PCV13 aşısına karşı oluşacak antikor yanıtını değerlendirmek istedik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Gastroenteroloji polikliniği'nde takip edilmekte olan 60 tane İBH tanılı hasta (35 tane immunsupresif tedavi alan ve 25 tane immunsupresif dışı tedavi alan) ile 10 sağlıklı gönüllü dahil edildi. İmmunsupresif tedavi alan hastalar 1.grup olarak, immunsupresif dışı tedavi alan hastalar ise 2.grup olarak adlandırıldı. Katılımcılara Ağustos 2018 – Nisan 2019 tarihleri arasında PCV13 aşısı uygulandı. Aşı öncesinde ve aşı sonrası birinci ayda alınan serum örneklerinde, antipnömokokkal Ig G antikor düzeyleri bakılarak kaydedildi ve karşılaştırıldı. Sonuçlar μg/ml olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Inflammatory Bowel Disease consists of two main diseases as Ulcerative Colitis and Crohn's Disease. In the treatment of IBD, immunosuppressive drugs such as steroids, immunomodulators (such as 6-mercaptopurine, methotrexate or azathioprine) and / or biological drugs (including infliximab, adalimumab, certolizumab or natalizumab) are used. Patients with IBD are at greater risk than the general population in terms of some preventable, potentially serious and fatal infections (pneumococcal pneumonia, influenza and hepatitis b). The prevention of pneumococcal infections by vaccination brought up the effect of pneumococcal vaccine applications in the prevention of infections in the follow-up of patients with IBD. There are a limited number of studies investigating the antibody response to PVC13 in patients with IBD, and decreased immunosuppressive antibody response to vaccines. In our study, we aimed to evaluate the antibody response to PCV13 vaccine in patients with IBD who were followed up in Gastroenterology outpatient clinic. Materials and Methods: 60 patients with IBD (35 immunosuppressive treatment and 25 non-immunosuppressive treatment) who were followed in Kocaeli University Medical Faculty Hospital Internal Medicine Gastroenterology Outpatient Clinic were included in the study. Patients receiving immunosuppressive treatment were named as group 1 and patients receiving non-immunosuppressive treatment as group 2. PCV13 vaccine was administered to the participants between August 2018 - April 2019. Antipneumococcal Ig G antibody levels were recorded and compared in serum samples taken before and 1 month after vaccination. Results were expressed in μg / ml.