Aısı 304 paslanmaz çeliğin işlenmesinde farklı talaş kırıcı formlarının kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğüne etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of different chip breaker forms on cutting forces and surface roughness in turning of aisi 304 stainless steel
- Tez No: 551849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SERHAT ERSOYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, farklı talaş kırıcı formlarının, talaş kaldırma esnasında oluşan kesme kuvvetlerine ve yüzey pürüzlülüğüne etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Deneylerde AISI 304 kalite östenitik paslanmaz çelik malzemesi, üç farklı talaş kırıcı forma sahip ISO gösterimi WNMG O80408 EA, WNMG 080408 EM, WNMG 080408 MP olan kesici takımlarla, farklı kesme hızı, kesme derinliği ve ilerleme değerleriyle işlenerek bu faktörlerin kesme kuvvetlerine ve yüzey pürüzlülüğü değerlerine etkileri tespit edilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalarda en yüksek kesme kuvvetleri EM talaş kırıcı formuna sahip kesici takımla elde edilmiş, en iyi yüzey kalitesi ise MP kodlu kesici takımla sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different chip breaker forms on cutting forces and surface roughness during chip removal process has been investigated experimentally. AISI 304 grade austenitic stainless-steel material was machined by the cutting tools with an ISO notation of WNMG O80408 EA, WNMG 080408 EM, WNMG 080408 MP and the effects of these factors on cutting forces and surface roughness values were determined. In the experimental studies, the highest cutting forces were obtained by the cutting tools with the EM coded chip breaker form and the best surface quality was obtained by the MP coded cutting tool.