An examination of the effectiveness of corpus use as a data-driven learning tool in process writing
Bir veri yönlendirmeli öğrenme aracı olarak derlem kullanımı etkinliğinin süreç odaklı yazmada incelenmesi
- Tez No: 551848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA EKŞİ YAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma, bir veri yönlendirmeli öğrenme aracı olarak derlem kullanımının öğrencilerin yazma performansları üzerindeki etkisini ve derlem kullanımının öğrencilerin yazma sürecine katkısını incelemektedir. Buna ek olarak, bu çalışma Türk İngilizce öğretmenliği bölümünde okuyan öğrencilerin bir veri yönlendirmeli öğrenme aracı olarak derlem kullanımı hakkındaki görüşlerini incelemektedir. Bu çalışmada zayıf deneysel desen kullanılmıştır ve bu çalışmaya Türkiye'de bir devlet üniversitesinde İngilizce öğretmenliği bölümünde okuyan birinci sınıf öğrencileri katılmıştır. Bu bağlamda, öğrencilere bir derlem aracı (COCA) ve onu nasıl kullanacakları tanıtılmış ve sonrasında öğrencilerden tanıtılan derlem aracını kullanarak yazılarını gözden geçirmeleri ve hatalarını düzeltmeleri istenmiştir. Uygulamadan sonra, öğrencilerin yazıları holistik (bütünsel) rubrik kullanılarak puanlanmıştır. Öğrencilerin derlem aracı hakkındaki görüşleri görüşme anketi ile alınmıştır. Bu çalışmada, nicel veriler Wilcoxon sign-rank test ile analiz edilmiştir. Nitel veriler için ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları bir veri yönlendirme aracı olarak derlem kullanımının öğrencilerin yazma performansları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. Bunun yanında, çalışmada öğrenciler en çok derlem aracını kelime ve gramer hatalarını düzeltmede kullandıkları bulunmuştur. Ayrıca, öğrenciler yapılan anketin sonunda bir veri yönlendirmeli öğrenme aracı olarak derlem kullanımı hakkında olumlu görüş bildirmişlerdir. Anahtar Kelimeler : Derlem, Veri yönlendirmeli öğrenme, Süreç-odaklı yazma, Öz-değerlendirme, Akran dönütü
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the effectiveness of corpus use as a Data-driven learning tool in Turkish EFL students' writing performances and how corpus use as a Data-driven learning tool contributes to students' writing processes. In addition, this study also investigates the opinions of Turkish EFL students about corpus use as a DDL tool. The pre-experimental design was utilized in this study and freshman students who have been studying at the Department of English Language Teaching at a university which is located in the south part of Turkey were participated in the study. In this vein, the students were introduced to one of the corpus tools for the purpose of the study and asked to revise their writings utilizing corpus as a Data-driven learning tool. After the treatment, data were collected through scoring students' writings by using a holistic rubric and analyzing their writings. As for the opinions of students, a written opinion survey was implemented. Wilcoxon signed-rank test was implemented to analyze quantitative data and content analysis method was utilized to analyzed qualitative data. The findings indicated that corpus use as a DDL tool made a significant difference in students' writing performances. It was also revealed that students mostly corrected their vocabulary and grammar errors utilizing the corpus as a DDL tool. In addition, the written opinion survey explored that students had positive opinions about corpus use as a DDL tool. Key words : Corpus, Data-driven learning, Process Writing, Self-editing, Peer feedback