Görsel iletişim tasarımında pop art etkisi
Pop art effect in visual communication design
- Tez No: 551871
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Teknolojinin gelişmesi, iletişim araçlarının yaygınlaşması ve tüketim toplumunun hızla gelişmesinden sanat ve görsel iletişim tasarım ürünleri de derinden etkilenmiştir. Tüketim toplumuyla birlikte sanatın anlamı ve kullanımında da ciddi değişiklikler olmuştur. Bu bağlamda Pop Art, tüketim toplumunun günlük hayatın sanata yansıması olarak ifade edilen bir sanat akımıdır diyebiliriz. Bu araştırmada; Pop Art akımının çıkmış olduğu günden günümüze kadar bitmeyen etkisi ele alınarak araştırmaya bu yönde devam edilmiş ve araştırmanın amacı, Pop Art'ın günümüzde görsel iletişim tasarım ürünleri üzerine etkisinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu araştırma, sanat akımları içerisinde bulunan Pop Art'ın görsel iletişim tasarımının uygulama alanları ve ürünleri üzerine etkisinin olup olmadığının ortaya çıkarılması bakımından önemlidir. Bu önemden hareketle araştırmanın verilerini elde etmek üzere literatür taraması ve nitel araştırma yöntemi kapsamında veri toplama tekniği olarak doküman analizi kullanılmış; Türkçe kaynaklar ve internet yoluyla ulaşılan bilgiler analiz edilmiştir. Araştırma Pop Art'ın başlangıcından bugüne ortaya çıkan tasarımlar evreni içerisinde grafik ürünler örnekleminde yapılırken, 2009 - 2019 yılları arasında yapılmış olan iç ve dış mekan afiş tasarımları, dergi kapak tasarımları, illüstrasyon tasarımları, ürün ambalaj tasarımları ve interaktif ara yüz tasarımları ile sınırlıdır. Sonuç olarak Pop Art'tan esinlenerek yapılmış görsel iletişim tasarım ürünlerinin örnekleri incelenmiş ve görsel iletişim tasarımı ürünlerinde nasıl kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Products of art and visual communication design have also been deeply influenced by development of technology, communication tools becoming widespread and rapid development of consumption society. With consumption society, critical changes have also been experienced in meaning and use of art. In this regard, we can say that Pop Art is an art movement which is referred as reflection of consumption society's daily life to art. In this study, it has been continued to study in this direction by reviewing endless effect of Pop Art movement since its emergence until today and purpose of the study is to research effect of Pop Art on today's visual communication design products. This study is important in terms of revealing if Pop Art which is one of the art movements, has an effect on application areas and products of visual communication design or not. Starting from this significance, literature has been reviewed to obtain research data and document analysis has been used as a data collection technique within the scope of qualitative research method; Turkish resources and information obtained online have been analyzed. While the study is carried out in graphic products sample within the universe of designs coming to exist since emergence of Pop Art until today, it is limited to indoor and outdoor banner designs, magazine cover designs, illustration designs, product packaging designs and interactive interface designs created between 2009 and 2019. Consequently, examples of visual communication design products created by being inspired by Pop Art have been reviewed and it has been determined how they were used in visual communication design products.